فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جمع بندی وبسایت رهبر ایران از یکسال مذاکرات اتمی

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  وبسایت "دفتر حفظ و نشر آثار" علی خامنه، رهبر ایران، روز چهارشنبه 17 سپتامبر، مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی را در یک "اینفوگراف" جمع بندی کرد.

  وبسایت "حفظ و نشر"، در این اینفوگراف با عنوان "نتیجه یک سال مذاکره" به جمع بندی آنچه که او "تعامل با آمریکا" خوانده پرداخت، و با سه دلیل آنرا "مضر" و به دو دلیل آنرا "بی فایده" خوانده است.

  این وبسایت معتقد است که مذاکرات اتمی ایران با آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی، منجر به افزایش "دشمنی" و "تحریمهای" آمریکا علیه ایران شده، و نحوه برخورد این کشور با ایران نیز نسبت به گذشته "خشن تر" شده است.

  چاپ این اینفوگراف در زمانی صورت می گیرد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، قصد دارد هفته آینده برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عازم نیویورک شود.

  روحانی در سفر سال گذشته خود به نیویورک با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، تلفنی گفتگو کرد.

  یکماه پس از این گفتگوی تلفنی، در نوامبر 2014، یک قرارداد موقت اتمی بین ایران و کشورهای 5+1 به امضا رسید. براساس این قرارداد موقت، ایران برنامه های اتمی خود را موقتا محدود کرد، و در مقابل قدرتهای جهانی هم تحریمهای این کشور را کاهش دادند.

  براساس قرارداد موقت، ایران و قدرتهای جهانی تا ماه آینده میلادی فرصت دارند تا به یک قرارداد جامع اتمی دست یابند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران