.
.
.

بازار گرم خودروهای وارداتی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با کاهش تحریمهای اقتصادی در ماه فوریه سال جاری، واردات خودرو ایران در 5 ماه اول سال جاری بیش از 150 درصد افزایش یافته است.
به گزارش گمرگ ایران، در 5 ماهه اول سال ایرانی، واردات خودروی این کشور به 44 هزار دستگاه رسیده، در حالیکه در مدت مشابه سال قبل 17 دستگاه وارد کشور شده بود. این افزایش واردات، بازار فروش خودرو در کشور امارات را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

روزنامه اماراتی "دنشنال"، روز شنبه 13 سپتامبر، به نقل از پیرلویجی بلینی، کارشناس بین المللی صنعت خودرو در شرکت آی.اچ.اس، نوشت: "بخاطر لغو موقت تحریمها میزان واردات خودروی ایران افزایش زیادی داشته، و همه مایلند وارد این بازار شوند. تقاضا خیلی بالاست."

در بازار خودروی "العویر" در شهر دبی، هزاران خودرو در محوطه پارک شده، و آماده صدور به کشورهای آنگولا، ترکمنستان و ایران است.

فروشندگان بازار العویر همگی معتقدند که صادرات خودرو به ایران افزایش چشم گیری داشته است. مشتریان ایرانی در تعداد بالا خرید می کنند، و دنبال آپشن های خاص مانند دی وی دی، ایربگ، و رینگ آلومینیومی هستند تا بتوانند خودروها را با 30 درصد افزایش در بازار ایران بفروشند.

یک فروشنده به دنشنال گفت: " ایرانی ها بدنبال آخرین مدلها هستند. اگر مدلهای خوبی داشته باشی زود فروش می رود."

اما با وجود افزایش فروش، میزان سود فروشندگان خودرو در بازار العویر کاهش یافته است. افزایش رقابت و کاهش قیمت خودرو باعث شده تا تمامی بنگاههای فروش خودرو وارد بازار صادرات شوند.

یک فروشنده گفت: "با کاهش تحریمها، فروش خودرو به ایران آسانتر، تنظیم مدارک راحتتر، و محدودیت ها کمتر شده است."

بلینی گفت: "بازار خودروی ایران رو به رشد است، اما وضعیت سیاسی بشدت فروش را محدود کرده بود. بعد از افت فروش در دوسال گذشته، امسال بازار بسرعت رشد داشته است."

بر اساس آمار شرکت آی.اچ.اس، در سال 2011، فروش خودرو در بازار ایران به 1.7 میلیون دستگاه رسید، اما در سال 2013 این تعداد به 800 هزار دستگاه کاهش یافت. قبل از تحریمها کشورهای خلیج صدها هزار دستگاه خودرو به ایران می فروختند. اما تحریمهای اقتصادی باعث شد تا بانکها تسهیلات برای صادرات به ایران را محدود کنند، و هزینه های تجارب با ایران بالا برود.

بلینی گفت: " بازار خودروی ایران بزرگ و در حد کشوری مانند ایتالیا است. با کاهش تحریمها فرصت خوبی برای صادرکنندگان اماراتی فراهم شده است."