.
.
.

ایران: اتباعی از افغانستان و پاکستان در راه پیوستن به داعش دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران از دستگیری تعدادی اتباع افغانستانی و پاکستانی که قصد عبور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، رسیدن به خاک عراق و پیوستن به گروه داعش را داشتند، خبر داد.

در همین زمینه وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در مورد گزارش های منتشر شده در رسانه های خارجی مبنی بر تلاش های گروه داعش برای نفوذ در افغانستان، تحقیق می کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) رحمانی فضلی دوشنبه 8 سپتامبر، مطلب را در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های سراسر کشور و در پاسخ به این پرسش که گفته می شود گروه تروریستی داعش در ایران نیرو جذب می کند، بیان کرد.

وزیر کشور ایران با تاکید بر این که چنین خبری به هیچ عنوان صحت ندارد، اظهارداشت: «البته در این زمینه مواردی در افغانستان و پاکستان وجود داشته که قصد عبور از خاک جمهوری اسلامی ایران را داشتند.»

رحمانی فضلی ادامه داد: «ما در چندین مورد مانع ورود آنها به کشور و عبور از مرزهای ایران شدیم و چند مورد بازداشتی نیز در این زمینه داشته ایم.»

وی یادآور شد: «جذب نیرو از داخل کشور توسط گروهک تروریستی داعش وجود ندارد البته این به معنای آن نیست که تروریست های داعش تبلیغات نمی کنند چرا که در فضای مجازی به تبلیغات می پردازند و تماس هایی هم در این زمینه می گیرند.»

افغانستان: تحقیق می کنیم

وزارت کشور افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که درمورد گزارش شماری از رسانه های خارجی مبنی بر تلاش های گروه داعش برای نفوذ در افغانستان تحقیق می کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت درمورد این گزارش ها تحقیق جدی خواهد شد تا درست یا نا درست بودن این خبر مشخص شود.

شماری از رسانه های خارجی به تازگی گزارش داده اند که گروه داعش با پخش برگه های تبلیغاتی در امتداد خط دیورند مرز مشترک میان افغانستان و پاکستان تلاش دارد تا فعالیت های خود را در افغانستان گسترش دهد.

براساس گزارش مذکور، گروه داعش هم چنان تلاش می کند تا فعالیت های خود را به کشورهای افغانستان، ایران و پاکستان نیز برساند.

پاکستان: گروه تبلیغاتی داعش را دستگیر کردیم

ازسوی دیگر گزارش هایی منتشر شده مبنی بر این که شماری از گروه های اسلام گرا درمنطقه نیز خواهان پیوستن به گروه داعش شده اند.
احسان الله احسان، رهبر گروه جماعت الاحرار که به تازگی از طالبان پاکستان جدا شده گفته است: «هدف گروه دولت اسلامی یا داعش گسترش دامنه‌ دین اسلام است. ما به آنها احترام داریم و اگر آنها از ما خواستار کمک شوند ما در مورد همکاری با آنها تصمیم خواهیم گرفت.»

یک مقام امنیتی پاکستان گفته است که شماری از افراد را در امتداد خط دیورند دستگیر شده اند که نزد آنها برگه های تبلیغاتی مربوط به گروه داعش وجود داشت.

این مقام پاکستانی گفته است: «نیروهای پاکستانی که در امتداد خط دیورند"مستقر هستند، شماری از طالبان را بازداشت کردند که نزد آنها سی‌دی‌ها، نقشه و برگه‌های تبلیغاتی به زبان‌های دری، پشتو و فارسی که مربوط به شبکه داعش یا دولت اسلامی عراق و شام می‌باشد به دست آورده اند.»