.
.
.

اعتراض روحانی به تفکیک جنسیتی، گشت ارشاد و فیلترینگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه 7 سپتامبر، در سخنانی در جمه نخبگان و برگزیدگان استان خراسان رضوی، نسبت به سرح های «تفکیک جنسیتی»، طرح های امنیت اخلاقی که توسط پلیس اجرا می شود و همچنین فیلترینگ در اینترنت، اعتراض کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، روحانی گفت: «آیا راه ترویج عفاف در جامعه، ون است؟ راه دیگری نداریم؟ بانوان ما که خودشان فرهیخته و دانشگاهی و استاد و محقق هستند آیا برای گسترش عفاف و حجاب راهی ندارند؟ آخر اگر آدم چیزی را تجربه کرد و نشد، فردا دیگر عین آن را نباید انجام دهد بلکه باید به اصلاح راه قبلی اقدام کند.»

اشاره روحانی به گشت های پلیس ایران موسوم به «گشت ارشاد» است که برای اجرای آن چه «حجاب و عفاف در جامعه» نامیده می شود، اجرا می شود. در این طرح ون های پلیس در خیابان ها اقدام به دستگیری افرادی می کنند که از دیدگاه حکومت در ایران «بد حجاب» نامیده می شوند.

رییس جمهوری ایران با تأکید بر اینکه «نیازمند راه علمی برای ارتقای اخلاق و نشاط در جامعه هستیم»، خاطرنشان کرد: «برای نحوه رفتار دختر و پسر در جامعه راه علمی می‌خواهیم؛ حال بگویند جدا کنیم. فردی در اوایل انقلاب گفت که خوب نیست مردان و زنان در پیاده رو در کنار هم راه می‌روند و عنوان کرد که تنها راه کشیدن دیوار است؛ گفتم لااقل دیوارش کوتاه باشد تا بتوانیم افراد را پیدا کنیم ...؛ اوایل انقلاب عده‌ای در دانشگاه تهران دنبال کشیدن دیوار در کلاس‌ها بودند که امام نهیب کشید بر آنان که اینها سخیف کردن موازین اسلام است.»

روحانی گفت : «در عصر و دنیای ما راهی جز اقناع نداریم؛ باید نسل جوان را اقناع کنیم اما متأسفانه دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر؛ این که کاری درست نمی‌کند؛ شما فیلتر درست می‌کنید و آن جوان هم فیلترشکن.»

وی افزود: «مریض با دیوار و فیلتر و ون مداوا نمی‌شود بلکه باید بیمار را نزد متخصص برد. اگر سلامت، راه علمی دارد، اقتصاد و فرهنگ و مبارزه با فساد هم راه علمی دارد.»

تقلب برای بورسیه
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد که برخی سعی و اصرارشان بر مقاله نوشتن، برای ارتقای رتبه علمی خودشان است تا از مرتبه استادیاری به دانشیاری و از دانشیاری به استاد تمام ، ارتقا پیدا کنند.

روحانی با یادآوری الزام برای پرداخت هزینه جهت چاپ برخی مقاله‌ها، تصریح کرد: «البته که هر ایرانی خوشحال می‌شود که خبر برتری ایران از نظر تعداد مقالات علمی در دنیا را بشنود و همچنین مقاله نوشتن خود یک تفوق علمی است اما مقاله نوشتن برای گرفتن امتیاز و ارتقای رتبه علمی، نباید به هدف ما تبدیل شود. درست است که استاد تمامی هم برای آنها که در مسیر علم هستند و نشانه تلاش مستمر آنها است، خیلی لذت دارد؛ البته به شرطی که فساد در این داستان نباشد که متأسفانه به برخی فسادها برخورد کرده‌ایم که شگفت‌آور و حیرت آور است.»

رییس جمهوری ایران افزود: «آخر برای استاد شدن و بورسیه شدن هم تقلب؟ از فردی که قرار بوده استاد دانشگاه این کشور شود، پرسیده‌اند نمره‌ات چند بوده، در پاسخ نمره‌ای می‌گوید که بعد معلوم می‌شود، اشتباه است. دچار حیرت شده‌ایم؛ چون رانت را نه تنها در حوزه‌های اقتصادی، مالی و پولی بد می‌دانیم، بلکه وقتی فردی می‌خواهد استاد و معلم فرزندان مردم شود و برای نجات کشور به تربیت شاگرد اقدام کند، نباید در روندی با تقلب قرار گیرد.»

دولت نمی ترسد
روحانی با اشاره به برخی نامه‌های سرگشاده و غیرسرگشاده که در پی مقاومت دولت در برابر برخی اقدامات غیرقانونی منتشر شده اند، تأکید کرد: «این دولت مگر از تهدید می‌ترسد؟ به صراحت می‌گویم، هر آنچه در راه مبارزه با فساد لازم باشد و هر آنچه در راه توسعه این مملکت نیاز باشد، این دولت از هیچ کس و هیچ قدرتی نخواهد ترسید.»