روحانی: با افتخار تحریم ها را دور می زنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
12 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با اشاره به تحریم های جدید آمریکا علیه کشورش گفت که ایران تحریم ها را با افتخار دور می زند چرا که آن ها را غیر قانونی می داند.

روحانی که شنبه 30 آگوست در کنفرانسی خبری در تهران سخن می گفت، به این مساله اشاره کرده که مقام های آمریکایی می گویند تحریم های جدیدی وضع نشده است و اضافه کردن افراد و شرکت ها در راستای تحریم های قبلی بوده است.

او با بیان این که تحریم های جدید به روند مذاکرات هسته ای جاری با گروه 1+5 ضربه نمی زند، در عین حال این تحریم ها را مخالف با روح توافق های صورت گرفته تا کنون دانست.

حسن روحانی در ابتدای کنفرانس خبری خود با اشاره به وعده های انتخاباتی اش مبنی بر کاهش نرخ تورم گفت: «دولت موفق شده تورم را در طول یک سال گذشته مهار کند و به وعده‌ای که به مردم داده بوده به نوعی پاسخ دهد. قرار بود تا پایان امسال تورم 12 ماهه را به 25 درصد برساند و امروز آخرین آمار ما می‌گوید تورم 23/2 بوده است. ضمن اینکه تا پایان سال تورم کمتر از 20 درصد خواهد بود پس بهتر از وعده‌ای که به مردم داده شده محقق خواهد شد.»

رئیس‌جمهوری ایران با بیان اینکه تصمیم دولت بر این است که کاهش تورم در سال‌های بعد هم ادامه دهد ودر سال‌های بعد نیز شاهد یک رقمی بودن تورم خواهیم بود، گفت: «اگر این کار عملیاتی شود برای اولین بار است که بعد از 40 سال تورم کشور یک رقمی شده است.»

او همچنین به معضل بی کاری در ایران اشاره و تصریح کرد: «با برنامه‌هایی که داریم امیدواریم بتوانیم از رکود عبور کنیم تا کشور شاهد رشد اقتصادی باشد. با رشد اقتصادی معضل اشتغال هم حل می‌شود. معضل اشتغال جدی است و بیکاری زیاد است. امیدواریم با بسته که پیش بینی کرده‌ایم بتوانیم برای اشتغال کاری کنیم. البته برخی از کارهای ما برای برطرف کردن معضل اشتغال به مجلس و مصوباتش مربوط می‌شود برخی دیگر نیز به روابط با کشورهای دیگر وابسته است.»

او از افزایش بودجه عمرانی در ایران هم خبر داد.

رییس‌جمهوری ایران با بیان اینکه «تلاش‌مان این است تا شکاف‌ها را از میان برداریم»، گفت: «البته جناح‌ها و احزاب باید فعالیت خود را انجام دهند. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب گفتند همه احزاب باید در چارچوب قانون اساسی فعال باشند تا هم نشاط به وجود بیاید و هم جامعه در انسجام باشد. دولت مصم است شکاف بین ادیان و مذاهب را نیز از میان بردارد. ممکن است برخی خوشحال نباشند اما ما این کار را ضروری می‌دانیم.»

او تاکید کرد: «ما هیچ یک از وعده‌هایی که به مردم داده‌ایم یادمان نرفته و حتما به آن عمل می‌کنیم. برای هر کاری که بخواهیم انجام دهیم حتی گردش به چپ و راست هم مردم را باخبر می‌کنیم و اگر آن را قبول کردند انجام می‌دهیم. ما اعتدال را در پیش گرفته‌ایم و به یمین و شمال نمی‌رویم. اکثریت جامعه ما خواهان اعتدال هستند نه اینکه چون دولت ما دولت اعتدال است این حرف را بزند در واقعیت جامعه ما اعتدال‌خواه است و از افراط گریزان است.»

حسن روحانی در باره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران گفت: «آنها همیشه مدعی هستند که تحریم جدید نکردیم و همان‌طور که من گفتم بر فرض که حرف آنها درست باشد این موضوع با روح توافق ژنو منافات دارد و اصل آن تحریم غلط بوده و شکل جدیدش نیز غلط، غیرقانونی و غیرسازنده است.»

او تاکید کرد: «تحریم غیرقانونی و تجاوز به حقوق ملت ایران است و ما با همه وجود در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی می‌کنیم.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «البته که ما تحریم را دور می‌زنیم و حتی برخی از این تحریم‌ها را که در حوزه دارویی و غذایی است غیربشری می‌دانیم و در برابر هرگونه تحریمی ایستادگی می‌کنیم و برای آن‌ها راه حل پیدا خواهیم کرد.»

او خاطرنشان کرد:‌ «کاری که آمریکایی ‌ها انجام می‌دهند به بهانه دور زدن تحریم‌ها توسط ایران کار زشتی بوده و با روح مذاکرات همراه نیست در حالی‌که ما در حال مذاکره برای توافق نهایی هستیم بنابراین این‌گونه اعمال با سیاست حل معضلات جهانی سازگار نیست و همچنین موجب بی‌اعتمادی‌های بیشتر توسط مردم کشورمان می‌شود. بنابراین خوب بود آمریکایی‌ها با اعمال و رفتارشان تاحدی زمینه اعتماد را فراهم می‌کردند تا این اعتماد در آینده شکل بگیرد اما اعمال و رفتار آن‌ها بی‌اعتمادی‌ها را عمیق‌تر می‌کند.»

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه روحانی قصد سفر به نیویورک و ملاقات با اوباما را دارد یا خیر ؟‌ گفت: «هنوز تصمیم نهایی برای این سفر نگرفته‌ام. هر وقت تصمیم گرفته شد اعلام می‌کنم و برنامه‌ای برای ملاقات با اوباما هم ندارم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «من فکر می‌کنم در جمع 1+5، کشوری که در مورد آن تردید وجود دارد که آیا حسن نیت کافی برای حل و فصل نهایی دارد یا نه، آمریکاست وگرنه بقیه کشورها معمولا در این زمینه رفتارهایی از خود نشان ندادند که ببینیم مذاکرات به نتیجه نرسد.»

روحانی اضافه کرد: «آنچه در مجموع مذاکرات حس می‌کنیم این است که هفت کشور به دنبال حل و فصل مساله هستند. دلیلش هم این است که راه قبلی غلط و اشتباه بوده، راه تحریم جواب نداده و به ضرر همه بوده است. راه قبلی باخت باخت بوده و همه ما به دنبال برد برد هستیم اما به هر حال مذاکرات سخت است و آسان نیست و حداقل سه تا چهار مساله پیچیده وجود دارد که ساعت‌ها در مورد آن مذاکره شده و باز هم می‌شود.»

رییس‌جمهور ایران با بیان اینکه پایان هفته مذاکراتی انجام خواهد شد، گفت: «ما مذاکره را ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم و امیدواریم اگر حسن نیت در طرف مقابل باشد در زمان باقیمانده به تفاهم برسیم.»

وی خاطرنشان کرد: «تحریم‌های دیروز که به تعبیر آنها تحریم جدید نیست و تحریم گذشته است و به نظر ما کار درستی نبود به اصل مذاکرات لطمه نمی‌زند البته یکی از پایه‌های مذاکره، اعتماد و صداقت است که این کارها به اعتماد و صداقت ضربه می‌زند ولی ما مذاکره با 1+5 را ادامه می‌دهیم و امیدواریم در مدت باقیمانده به تفاهم برسیم البته ممکن است به تفاهم کامل برسیم یا نه.»

روحانی با بیان اینکه بازگشت شرایط به یک سال گذشته امکان‌پذیر نیست، گفت: «اگر 1+5 با ایران به تفاهم نرسد معنایش این نیست که سازمان تحریم باقی می‌ماند بلکه سازمان تحریم در هم شکسته و باقی نمی‌ماند. ممکن است مشکلاتی برای آنها یا دیگران درست شود اما مسیر، مسیری است که برای شکستن تحریم‌ها آن را ادامه می‌دهیم و جدی هستیم و حسن نیت داریم تا ان‌شاءالله به نتیجه برسیم. »

حسن روحانی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه ایران برای مبارزه با تروریسم اظهار داشت: «برای مبارزه با تروریسم همه‌ کشورها باید به صورت عملی اقدامات مناسبی را انجام دهند، ما نیز در منطقه برای مبارزه‌ای جدی با این پدیده به همکاری همه کشورها نیاز داریم.»

او با بیان این که اگر دنیا در مورد تروریسم اقدامی نکند این اتفاق دامن همه را خواهد گرفت، گفت: «ما در گذشته اعلام کردیم که اگر اقدام جدی علیه تروریست، خشونت و افراط‌گرایی نشود، بسیاری از کشورها درگیر این موضوع می‌شوند و در سطح خاورمیانه شاهد مشکلات زیادی خواهیم بود و در همین مسیر باید کشورهایی که مدعی مبارزه با تروریسم هستند رفتار و اعمالشان را با حرف و شعار تطبیق دهند و سازگار کنند و بی‌شک جنایت در هر جای دنیا مورد قبول نیست و بایدتوجه داشت که جنایت جنایت است اما متاسفانه شاهدیم برخی از کشورها در موضوع تروریست به اهداف ملی توجه می‌کنند در حالی که باید نگاهی جهانی به این موضوع داشت.»

در ادامه این نشست خبری روحانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای اجرای سخنان رهبر ایران مبنی بر این که «خط قرمز ما فتنه است» گفت: «همه نکاتی که مقام معظم رهبری در دیدار با دولتمردان فرمودند برنامه‌ریزی و اجرایی و عملیاتی خواهد شد.»

او در عین حال افزود: «مسائلی که مربوط به مسائل سال‌های گذشته است براساس قانون عمل خواهیم کرد و اگر کسی محکومیتی دارد و آن محکومیت برای آن است که از حقوق اجتماعی توسط دادگاه محروم شده قطعا ما به قانون عمل می‌کنیم. اما اینکه یک آقایی در یک عکسی بوده و دلیل آن حضور در آن عکس و در آن تجمع مشخص نیست ما براساس این توهمات او را از حقوق اجتماعی محروم نمی‌کنیم.»

روحانی در ادامه با تاکید بر حکم دادگاه برای محرومیت افراد از حقوق اجتماعی ادامه داد: «هرکه بگوید که این آقا کجاست و کجا می‌خواسته باشد معیار نیست و معیار ما فقط قانون است و آنچه رهبری فرمودند که حتما وزرا به فرمایشات ایشان عمل می‌کنند و ما در دولت نیز فرمایشات ایشان را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه در پاسخ به سوالی درباره استیضاح و برکناری وزیر علوم توسط مجلس شورای اسلامی گفت: «در کشور نظرات واحد وجود ندارد ونظرات مختلفی است نهادهای مختلف مسئولیت‌هایی دارند و در چارچوب اختیارات خوداقداماتی انجام می‌دهند. در ایران مجلس این حق را دارد که اگر احساس کند وزیری وظیفه‌اش را درست انجام نداده از او سوال کند ودر نهایت رای بدهد. ما از استیضاح نگرانی نداشته‌ایم ونداریم. چون استیضاح راه دولت را تغییر نخواهد داد.»

وی ادامه داد: «من همان سفارش‌هایی را که به آقای فرجی دانا کرده بودم یعنی ایجاد فضای آرامش در دانشگاه، رفتن از کمیت به سمت کیفیت و شایسته سالاری در عزل و نصب‌ها به جای تفکر جناحی. همانها را به وزیر بعدی هم خواهم گفت. من قولی به مردم دادم و از آنچه از قانون اساسی درک می‌کنم این است که مبنای اجرا قانون است و ما هم به راهمان همینگونه ادامه خواهیم داد.این که استیضاح برای مقابله با دولت بوده باشد را هنوز حس نکرده‌ام. در ظاهر هم مجلس سوالاتی داشت استیضاح کرد و چون قانع نشد بر اساس رای اکثریت به وی رای عدم اعتماد داد. ما هم تسلیم قانون هستیم.»

روحانی با بیان اینکه ممکن است نظرات در کشور واحد نباشد، اضافه کرد: «ممکن است کسانی به جد حامی دولت باشند بعضی ها هم حمایت کنند و هم نقد و بعضی‌ها هم مخالف باشند و این اشکالی ندارد و در کشور ما پذیرفته است. آنچه از نظر ما قابل قبول نیست تخریب و یا سنگ پیش پای مجریان گذاشتن است. اگر کسی بخواهد لباس زیبای نقد بر تن کند و در عمل تخریب انجام دهد آن لباس را از تن او در می‌آوریم و به مردم می‌گوییم که واقعی نیست.»

او همچنین بیان کرد: «نقد مورد استقبال ماست ولو اگر تند باشد؛ اما تخریب قابل قبول نیست. من در این یک سال نسبت به نقد بسیار باحوصله بودم اما نشان دادم نسبت به تخریب قاطع خواهم بود. چون تخریب یعنی علیه ملت قدم برداشتن. اقلیت حق نقد دارد اما حق تخریب ندارد و هم اکثریت وهم دولت در مقابلش خواهد ایستاد. احساس ما این است که اکثریت قاطع مردم حامی دولت هستندو نظرسنجی‌ها هم همین را نشان می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید