وزیر خارجه ایران برای دیداری یک روزه وارد مسکو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، بامداد جمعه 29-8-2014 وارد فرودگاه وونکوای مسکو شد و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: "ما بعد از انتخاب آقای دکتر روحانی با یک سیاست پیگیرانه، روابط با فدراسیون روسیه را به عنوان یک رابطه راهبردی و جدی به عنوان همسایه و کشوری که در سطح بین المللی دارای مواضع مشترک قابل توجهی با ما است، شروع کرده ایم."

ظریف در دیدار با رسانه ها در فرودگاه مسکو اعلام کرد که در سفر یکروزه خود به مسکو با سرگئی لاوروف همتای روسی اش درباره طیفی از مسایل مختلف مذاکره می کند و مسایل مربوط به پرونده هسته ای ایران از جمله محورهای اصلی این دیدار است.

وی افزود: "دو دور مذاکره روسای جمهوری ایران و روسیه در فاصله یک سال گذشته و همین طور تحولات عمده ای که در روابط دو کشور در زمینه های مختلف در این مدت صورت گرفته، رایزنی های مستمر میان مقام های دو کشور را ضروری کرده است".

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی اضافه کرد: "در همین راستا در طول ماه های گذشته نیز رفت و آمدهای فراوانی بین مقام های دو کشور داشتیم و امروز هم برای یک سفر کوتاه کاری به مسکو آمده ام تا ملاقاتی کاری با آقای لاوروف داشته باشم."

وی ادامه داد: "در بحث هایی که ما در این ملاقات خواهیم داشت، مسایل هسته ای از جمله مهمترین آنهاست زیرا روسیه یکی از اعضای مهم گروه 1+5 است و جمهوری اسلامی ایران با این کشور ارتباطات گسترده ای در حوزه فناوری های هسته ای دارد".

ظریف یادآور شد: "همکاری های قابل توجهی با روسیه داریم و این همکاری ها در یک افق رو به گسترش است زیرا دو کشور مذاکراتی در زمینه احداث نیروگاه های جدید و همکاری های هسته ای دوجانبه دارند".

وی اظهار داشت: "به همین دلیل موضوع هسته ای و نحوه پیگیری آن و حل وفصل این مساله در قالب مذاکره با گروه 1+5 یکی از محورهای اصلی دیدار من با طرف روس خواهد بود".

وی اضافه کرد: "همین طور موضوعات منطقه ای از دیگر محورهای اصلی است که ایران و روسیه مواضع نزدیکی با یکدیگر دارند. خطر افراط همه منطقه ما را تهدید می کند و وضعیت در عراق، سوریه و افغانستان مواردی است که مسکو و تهران دیدگاه مشترک و نزدیکی درباره آنها دارند."

وی یادآور شد: "روابط دوجانبه در بخش های اقتصادی و انرژی و سایر زمینه ها نیز رو به گسترش بوده است و در ماه های اخیر شاهد تبلور جدی تر این موضوع در مناسبات دوجانبه بوده ایم".

ظریف قبل از سفر به مسکو با سفر به آنکارا در آیین تحلیف رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه شرکت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید