آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد که شرکت ها و افراد دارای ارتباط با برنامه اتمی و موشکی این کشور را هدف قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه های همزمانی که از سوی کاخ سفید و وزارت امور خزانه داری آمریکا صادر کردند، واشنگتن تاکید کرد تلاش برای یافتن راه حل دیپماتیک به منظور حل و فصل بحران اتمی ایران را از راه مذاکرات، ادامه خواهد داد.

وزارت خزانه داری آمریکا گفت که این تحریم ها، افراد و شرکت هایی را هدف قرار گرفته که به ایران در برنامه های اتمی و موشکی اش یا دور زدن تحریم های وضع شده، کمک کردند.

دیوید کوهن مدیرکل وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی نیز گفت: «در حالی که به تعهدات خود در کاهش تحریم های مشخص شده پایبندیم، به اجرای تحریم هایی که در حال اعمال است نیز پایبند هستیم.»

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانسی خبری که به همراه همتای روسی اش در مسکو برگزار کرد، از این تحریم ها انتقاد کرد و گفت: «تحریم ها راه هایی غیر قانونی برای رسیدن به خواسته ها است چرا که قوانین بین الملل را نقض می کند.»

او افزود: «تحریم ها به رسیدن به اهداف مشخص کمک نمی کند. همچنین به مردم آسیب می زند. به طور مثال تحریم ها مانع از نصب سانترفیوژهای جدید نمی شود.»

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم گفت که تهران و مسکو مبادلات اقتصادی میان خود را به مرحله پیش از تحریم ها خواهند رساند.

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در حالی وضع می شود که مذاکرات اتمی میان گروه 1+5 و تهران در جریان است. گفته می شود این مذاکرات به مرحله نوشتن توافقنامه رسیده است اگرچه شکاف ها و اختلاف ها میان دوطرف همچنان زیاد است.

سال گذشته ایران و گروه 1+5 به توافقنامه ای موقت دست یافتند که بر پایه آن در قبال تعلیق بخشی از فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش یافت.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

غرب ایران را به تلاش برای ساخت جنگ افزاهای اتمی متهم می کند. تحریم ها برای این اعمال می شود که ایران را مجبور به شفاف سازی فعالیت های هسته ای خود کند. در مقابل تهران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید