شلیک گارد ساحلی آمریکا به یک قایق ایرانی در خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک شناور گارد ساحلی آمریکا روز چهارشنبه 27 آگوست 2014 به سمت یک قایق ایرانی آتش گشود. مقام های آمریکایی می گویند که این اقدام برای دفاع از خود بوده است.

این رویارویی در خلیج می تواند تنش میان دو کشور ایران و آمریکا را افزایش دهد. این در حالی است که دو طرف مشغول مذاکره بر سر برنامه اتمی ایران هستند.

کوین استیفن، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین گفت پرسنل شناور کوچک مونوموی، از گارد ساحلی آمریکا، یک تیر به سوی قایق ایرانی شلیک کرد. به گفته این سخنگو، این قایق در حال نشانه گیری دو مسلسل کالیبر 50 خود به سوی شناور گارد ساحلی آمریکا بود.

او گفت: "این عمل قایق ایرانی نشان دهنده مقاصد خصمانه آنها بود و گارد ساحلی آمریکا برای دفاع از خود اقدام به شلیک کرده است."

قایق ایرانی از نوع لنجهای چوبی بوده که عمدتا برای مقاصد تجاری از آن استفاده می شود.

به گفته استیفن، در این رویداد هیچ پرسنل آمریکایی زخمی نشده است. زمان وقوع آن روز سه شنبه ساعت 11:30 به وقت محلی در آبهای بین المللی خلیج بوده است.

استیفن گفت که شناور مونوموی در حال "گشت زنی امنیتی عادی" خود بوده که با قایق ایرانی روبرو می شود. در تماس اولیه قایق ایرانی هیچ گونه پاسخی نمی دهد، و یک قایق کوچک از سوی گارد ساحلی برای بازدید از این قایق اعزام میشود.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، هنوز هیچ خبری در باره اصابت گلوله به قایق ایرانی و یا زخمی شدن خدمه آن مخابره نشده است. مقامات ایرانی هم برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

شناورهای نظامی آمریکا، ایران و دیگر کشورهای خلیج بطور منظم در خلیج گشت می زنند. خلیج محل عبور کشتی های نفتکش بین المللی است و امنیت آنها بدینوسیله تامین می شود.

در گذشته نیز رویارویی بین قایق های تندروی سپاه پاسداران ایران و شناورهای نظامی آمریکا در خلیج گزارش شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید