ويديو..شورش زندانيان قزلحصار در اعتراض به اعدام ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه شنبه 26 اوت خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، فیلمی ویدیویی از شورش زندانیان معترض در روز17 اوت علیه اجرای احکام اعدام در واحد دو زندان قزلحصار منتشر کرد؛ اعتراضی که با کشته و زخمی شدن تعداد نامعلومی از زندانیان معترض پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، در تاریخ 17 اوت مصادف با ۲۶ مردادماه در پی اقدام به انتقال دستکم ۱۴ زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم، زندانیان ساکن واحد ۲ این زندان که اکثر آن ها محکوم به اعدام هستند دست به اعتراض و شورش زدند. این زندانیان با یگان حفاظت زندان درگیر و خواستار توقف اجرای احکام اعدام شدند.

یگان حفاظت زندان قزلحصار و نیروهای امدادی برای مقابله با شورش زندانیان از سلاح گرم و گاز اشک آور در حجمی بالا استفاده کردند. گفته می شود این ماجرا منجر به کشته و زخمی شدن تعداد نامشخصی شد که برخی از گزارش ها شمار کشته شدگان را 10 نفر ارزیابی کرده است.

هرانا همچنین گزارش داد که خانواده‌های زندانیان نیز با تجمع در مقابل این زندان خواسته‌ای مشابه مطرح کردند که با این نیز نیروهای انتظامی با استفاده از ماشین‌های آب پاش مقابله کرد. شماری از معترضان نیز بازداشت شدند.

از سوی دیگر اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها در ایران روز دوشنبه ۲۷ مردادماه رویدادهای زندان قزل‌حصار را تأیید کرد و به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «چند نفر از محکومانی که اجرای حکم اعدام آن‌ها صادر شده بود، برای فرار از اجرای این حکم، زندانیان را تحریک کردند.»

وی افزود زندانیان محکوم به اعدام «زد و خورد ظاهری» ایجاد کرده و سعی در «سوراخ کردن دیوار و فرار از زندان» داشتند. رییس سازمان زندان‌ها همچنین گفت این ماجرا «بدون درگیری و اعمال خشونت» خنثی شده است.

این مقام قضائی بدون اشاره به تعداد زندانیان اعدام‌شده در این روز گفت: «این حادثه هیچ خللی در اجرای حکم به‌وجود نیاورده است.» اصغر جهانگیر وضعیت کنونی زندان قزل‌حصار را «آرام» توصیف کرد.

اعتراض زندانیان زندان قزل‌حصار و خانواده‌هایشان در سال‌های اخیر چندین بار اتفاق افتاده است. در اسفندماه سال ۱۳۸۹ نیز رویداد مشابهی در این زندان رخ داد و در پی اعلام تصمیم برای اجرای حکم اعدام ۱۰ تن از زندانیان و اعتراض بسیاری از زندانیان به این موضوع، درگیری‌های خونین در این زندان رخ داد. به‌گفته فعالان حقوق بشر در ایران، این درگیری ها منجر به کشته و زخمی شدن دست‌کم ۱۵۰ تن شد.

مقام‌های سازمان زندان‌های ایران نیز در آن زمان این خبر را تأیید کردند و اعلام کردند که زندانیان شورشی قصد داشتند «فرار» کنند.

خانواده‌های زندانیان اعدامی نیز بارها در برابر این زندان دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان لغو حکم اعدام بستگان خود شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید