هشدار فعالان تركمن نسبت به نابودی زبان ترکمنی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فعالان حقوق بشر تركمن از تداوم تلاش مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای نابودی زبان ترکمنی در این کشور انتقاد كرده و در اين باره بيانيه اى صادر كرده اند.

در اين بيانيه آمده است: "درک دولتمردان از حقوق آموزش به زبان مادری و فرهنگی چیزی جز تداوم محرومیت ملیتهای غیرفارس و اعمال تبعیض به قصد هویت زدایی از آنها نیست. نظام جمهوری اسلامی با دنباله روی از رژیم شاهنشاهی پهلوی در راه قتل و نابودی زبانهای مادری غیرفارسی در ایران همچنان به حیله های ویژه ی خود متوسل می شود".

بنا بر گزارش سایت "تورکمن استودنتس" در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۱۹، فرج الله رزاقی، معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان گلستان، از اجراي طرح مدارس دوزبانه دانش آموزان عشایری و مرزی گلستان قبل از ورود به دبستان خبر داد و گفت: يكي از چالش هاي اساسي معلمان و دانش آموزان مناطق مرزي وعشايري درابتداي سال تحصيلي تناقص زبان مادري با فارسي بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از خبرگزاری مهر، فرج الله رزاقي صبح یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران، با اعلام این خبر افزود: "اين طرح هرساله براي دانش آموزان مرزي و عشايري و افرادي كه زبان رسيمشان فارسي نيست برگزار مي شود، اين طرح يك ماه قبل از آغاز سال تحصيلي براي اين دانش آموزان اجرا مي شود تا در هنگام تحصيل با مشكل مواجه نشوند."

يوسف كُر از مدافعان حقوق تركمن هاى ايران درباره تبعیض و نقض حقوق بشر عليه تركمنها به "العربيه.نت" گفت: "جمهوری اسلامی ایران همانند رژیم پادشاهی سرنگون شده ی پهلوی همچنان در راه نابودی زبان و فرهنگ ترکمنهای ایران تلاش میکند و بعبارت دیگر در راه هوویت زدائی از ترکمنها جدی وپیگیراست و به هر حیله و روشی متوسل می شود تا ترکمنها آسیمیله وبا هوویت خودشان بیگانه، سردرگم وغرق درفلاکتهای ناشی ازآن شوند".

آقاى كُر افزود: "نگاه کوتاهی به اخبار مربوط به ترکمنها و منطقه ترکمن نشین از نشریات رژیم و وب سایت های متعدد منطقه نشان میدهد ارگانهای حکومتی در راه اعمال تبعیض وپایمال نمودن حقوق بشر در رابطه با ترکمنها بسیار جدی عمل می کند. جمهوری اسلامی ایران بویژه طی دو سال گذشته طرحهای گسترش آموزش زبان فارسی را بهمراه طرحهای اقتصادی متوجه نواحی مرزی نموده است تا علاوه بر آسیمیله نمودن ترکمنها به بهانه اجرای طرحهای اقتصادی عناصر غیرترکمن را در نواحی مرزی افزایش دهد تا در برابر نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر وانظار عمومی جهانیان مدعی در اکثریت بودن غیر ترکمنها وعدم تمایل ترکمنها به حقوق زبانی و فرهنگی شان گردد ".

ترکمن صحرا منطقه‌ای در شمال شرقی ایران است و شهرهای گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق‌قلا، مراوه‌تپه، کلاله، سیمین‌شهر، گمش‌تپه، نگین‌شهر، انبار آلوم و داشلی برون، بجنورد، درگز، شهر فراغی، گلیداغ و اطراف تربت جام را در بر می‌گیرد.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این منطقه از غرب به دریای خزر و از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود می‌شود که با طول ۴۰۰ کیلومتر از غرب به شرق گسترده‌است و از مشرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره‌گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدود است.

آمار رسمى از جمعيت تركمنها همچون ساير گروههاى قومی در ايران در دسترس نيست. اما فعالان تركمن مى گويند كه جمعيت ترکمنهای ایران حدودا سه میلیون نفر مى باشد و تقريبا 95% آنان در دو استان گلستان وخراسان شمالی زندگی میکنند وبه لحاظ جغرافیائی بترتیب در شرق دریای خزر قراردارند. بقیه ترکمنها بیشترشان در خراسان رضوی( یا مرکزی) درشهرستانی بنام تربت جام زندگی میکنند.

ترکمنها از مسلمان "اهل سنت و جماعت" و تابع فقه حنفی هستند. و از اين جهت همانند ساير شهروندان اهل سنت ايران از تبعيض مذهبى توسط مقامات جمهورى اسلامى و نيز نابرابرى در قوانين و سياستهاى كلى دولت رنج مى برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید