مجلس ایران وزیر علوم دولت روحانی را برکنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رضا فرجی دانا، وزیر علوم و آموزش عالی ایران در جلسه استیضاح مجلس در روز چهارشنبه 20 آگوست 2014 نتوانست از مجلس ایران رای اعتماد بگیرد و از کار برکنار شد.

بعد از گذشت 9 ماه از وزارت فرجی دانا، در یک رویارویی علنی دولت با مخالفان در صحن علنی مجلس، دولت نتوانست اکثریت نمایندگان را با خود همراه سازد و این جلسه با برکناری وزیر علوم به پایان رسید.

فرجی دانا در جلسه روز چهارشنبه، از مجموع 270 رای گرفته شده توانست فقط 110 رای در مخالفت با برکناری خود را کسب کند، و مخالفان او با 145 رای توانستند به کار او در وزارت علوم پایان دهند. در این جلسه 15 رای ممتنع نیز قرائت شد.

در هفته های اخیر درگیریهای لفظی بین مخالفان دولت در مجلس و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بالا گرفته است، و روحانی در یکی از آخرین سخنرانی هایش مخالفان خود را "ترسو و بزدل" خطاب کرد و از آنها خواست به "جهنم" بروند.

روحانی در جلسه استیضاح وزیر علوم حضور نداشت و برای بازدید از استان اردبیل راهی این شهر شده بود.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی، یکی از نمایندگان مخالف دولت در مجلس، فرج دانا را به " قانون شکنی، التهاب آفرینی، گروه گرایی، فعال کردن گسل‌های قومی – مذهبی و به کارگیری افراد فتنه‌گر در وزارت علوم" متهم کرد.

هروی، نماینده موافق دولت، ضمن حمایت از فرجی دانا، بحث "توسعه علمی و عدالت آموزشی" در دوران 9 ماهه وزارت او را قابل تقدیر دانست.

پیش از جلسه استیضاح روز چهارشنبه بحث هایی برای برکناری دو نفر از معاونان وزارت علوم و صرفنظر کردن مجلسیان از استیضاح مطرح بود، که در نهایت مجلس رای به برکنارخود وزیر علوم داد.

در این جلسه نمایندگان مخالف دولت با حملات سنگین خود به فرجی دانا توانستند حمایت فراکسیون روحانیت مجلس با برکناری او را نیز جلب نمایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید