آمانو: ایران همکاری کاملی با آژانس انرژی اتمی نشان می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 17 اوت گفت که جمهوری اسلامی ایران، به همکاری با آژانس پایبندی کاملی از خود نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمانو که در تهران پایتخت ایران به سر می برد، سفرش را «مفید» ارزیابی کرده است.

سفر یوکیو آمانو به تهران پیش از پایان ضرب الاجلی صورت می گیرد که برای ایران به منظور ارائه اطلاعاتی درباره برنامه اتمی خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی، تعیین شده است. ایران باید این اطلاعات را حد اکثر تا بیست و پنجم اوت جاری، تحویل دهد.

تحقیقاتی که آژانس در حال انجام است، با مذاکرات اتمی ایران با کشورهای عضو مجموعه 1+5 اتمی مرتبط است. هدف از این مذاکرات، حل و فصل بحران مرتبط با برنامه اتمی ایران است که غرب گمان می کند کاربردی نظامی دارد.

ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید می کند و می خواهد از این مذاکرات، تحریم های به اعمال شده بر خود به خاطر این برنامه را، پایان دهد.

برپایه بیانیه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر کرده، آمانو گفته است که دیدارش با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و شماری دیگر از مسئولان بلندپایه این کشور، کوتاه اما مفید بود.

آمانو نیمه شب شنبه در دومین سفر از زمان ریاست جمهوری روحانی، به ایران رسید. از زمان آغاز به کار دولت روحانی در نیمه سال 2013، تهران متعهد شده است که برای از میان بردهن نگرانی ها، با آژانس همکاری کند.

اما مخالفت اصولگرایان در ایران با هرگونه عقب نشینی در برابر غرب در خصوص برنامه اتمی تا کنون باعث ایجاد موانعی در مسیر تلاش های روحانی برای دستیابی به توافق و پایان دادن به بحران شده است.

پس از دیدار با آمانو، حسن روحانی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر به زبان انگلیسی نوشت: «ایران برای دستیابی به توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی در کوتاهترین زمان ممکن مصمم است. انشا الله در کمتر از یک سال بتوانیم به این موفقیت دست یابیم.»

آمانو با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که ریاست هیئت مذاکره کننده ایران را با گروه 1+5 بر عهده دارد، نیز دیدار کرد و گفت و گو کرد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور دائم عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید