انجام عمل پیوند اعضا برای بیماران خارجی در ایران ممنوع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای عالی پیوند اعضا در ایران تصویب کرد، از این پس جراحی پیوند اعضای بدن به اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع است.

این در حالی است که مسئولان ایرانی از سال ها پیش به منظور ترغیب خارجی ها بری سفر به این کشور، وجود «گردشگری پزشکی» را تبلیغ می کنند. همچنین شمار زیادی از ایرانی ها برای انجام عمل های جراحی مختلف، به خارج از کشور سفر می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه شورای عالی پیوند اعضا که با حضور وزیر بهداشت و جمعی از پزشکان و جراحان در محل ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، در دو مصوبه جداگانه جراحی پیوند اعضا به اتباع غیر ایرانی و همچنین جراحی پیوند در بیمارستانهای خصوصی ممنوع اعلام شد.

پیش از این مصوبه، اتباع غیر ایرانی می توانستند دهنده عضو را با خود از کشورشان به ایران بیاورند و در این صورت می توانستند از خدمات جراحی پیوند در ایران بهره مند شوند اما پس از این مصوبه پیوند عضو در این شرایط نیز به اتباع خارجی در همه بیمارستانهای کشور ممنوع است.

در این جلسه همچنین برای جلوگیری از هر گونه تخلف در پیوند اعضای بدن، جراحی های پیوند نیز فقط به بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی واگذار و اجرای آن در بیمارستانهای خصوصی سراسر کشور ممنوع شد.

بنابراین گزارش «جلسه شورای پیوند پس از دو سال وقفه، در پی گزارش مواردی از پیوند اعضای ایرانی به اتباع خارجی تشکیل شد و به منظور جلوگیری از هر گونه تخلف و امکان قانونی برخورد قضایی با موارد متخلف، دو مصوبه یاد شده، به تصویب همه اعضای شورا رسید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید