مجلس ایران تبلیغ کاندوم و قرص های ضد بارداری را ممنوع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس شورای اسلامی ایران روز یکشنبه 10-8-2014 با تصویب ماده اول یک طرح، تمام جراحی‌های پیشگیری از بارداری از جمله وازکتومی و توبکتومی را ممنوع کرد.

در ادامه بررسی طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، مجلس ایران ماده اول این طرح را تصویب کرد که بر اساس آن، جراحی‌های دائمی پیشگیری از بارداری غیرقانونی می‌شود مگر آن ‌که تهدیدکننده سلامت زن باشد.

گفته شد که موارد "تهدید سلامت" را وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام خواهد کرد.

بر این اساس، جراحی‌های پیشگیری از بارداری "تخلف" محسوب می‌شود و پزشکان متناسب با تخلف یا تکرار آن، بر اساس ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی محاکمه خواهند شد.

مجلس ایران تیرماه سال جاری در راستای تاکید رهبر ایران برای افزایش جمعیت، کلیات طرح افزایش باروری را تصویب کرد. این طرح بعد از تصویب نهایی باید به تایید شورای نگهبان برسد. اکثریت نمایندگان مجلس روز یکشنبه به این طرح رای مثبت دادند.

ایران در سه دهه گذشته بطور متوسط سالیانه 3 درصد رشد جمعیت داشته است. اما دو دهه پیش سیاست کاهش زاد و ولد را در پیش گرفت تا جایی که سال گذشته این رشد به 1.3 درصد تقلیل یافت. سازمان ملل متحد پیشتر از موفقیت ایران در کاهش رشد جمعیت تقدیر کرده بود.

مجلس ایران در جلسه دیروز خود تصمیم گرفت که هرنوع تبلیغ برای کاندوم و قرص های ضدبارداری نیز ممنوع شود.

پیش از این وزارت بهداشت ایران برای کاهش رشد جمعیت، کاندوم و قرص های ضد بارداری مجانی بین مردم این کشور از طریق خانه های بهداشت تقسیم می کرد.

کنترل جمعیت در دو دهه گذشته یکی از اصول سیاست جمعیتی ایران محسوب می ‌شد. اما احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران در سال 2006 پیشنهاد تغییر این سیاست را مطرح کرد. وی ادعا کرد که با رشد جمعیت می توان در مقابل غرب ایستاد. آیت الله سید علی خامنه ای رهبر ایران پاییز سال 2012 موضع ‌گیری سال‎های قبل خود را در قبال کنترل جمعیت ایران اشتباه خواند و خواستار افزایش جمعیت شد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است ایران ظرفیت یک جمعیت 150 میلیونی را دارد.

ماه گذشته علیرضا مصداقیان وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که سیاست خانواده دو فرزندی پایان یافته است، و هر خانواده می تواند خود تصمیم بگیرد که چند فرزند داشته باشد. وی به ساختار سنتی خانواده در ایران اشاره کرد که داشتن فرزند زیاد در هر خانواده رسم بوده است و بگذارید به همان فرهنگ اصیل برگردیم.

جمعیت فعلی ایران حدود 80 میلیون است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید