اعدام 5 زندانی از جمله یک مادر و فرزند در زاهدان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، صبح روزشنبه 9-8-2014 در یک اعدام دسته جمعی در زندان مرکزی زاهدان 5 زندانی از جمله یک مادر همراه با فرزندش که هنگام دستگیری 17 ساله بود، اعدام شدند .

فعالین حقوق بشر و دمکراسی یکی از ارگان های مدافع حقوق بشری ایران در گزارش خود اسامی تعدادی از اعدام شدگان روز شنبه را ذکر کرده است. افراد اعدام شده عبارتند از: 1ـ عثمان دَه مَرده ‌که هنگام دستگیری 17 ساله بود و بیش از 2 سال در بند 1 معروف به بند جوانان، زندانی بوده است. او همراه با مادرش دستگیر شده بود . مادر وی در بند زنان زندان مرکزی زاهدان زندانی بود و صبح امروز هر دو را در کنار هم به دار آویختند.

2ـ رسولبخش دلشادی 28 ساله که نزدیک به 3 سال در بند 7 زندان مرکزی زاهدان زندانی بود.

3ـ علی بشام نارویی 32 ساله وی نزدیک به 4 سال در بند 7 زندان مرکزی زاهدان زندانی بود.

4ـ کامران بامری 35 ساله که او نیز بیش از 2 سال در بند 7 زندان مرکزی زاهدان زندانی بود.

به گفته مقامات قضایی ایران تمامی زندانیان فوق به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند .

به گفته فعالان حقوق بشری ایران، مقامات زندان روز پنجشنبه 7 اوت 6 زندانی را از بندهای 1 و 7 به سلولهای انفرادی بند قرنطینه منتقل کردند که 5 تن از آنها اعدام شدند و یک نفر در حالی که طناب دار بر گردنش بود، در آخرین لحظات از اعدام وی خوداری کردند. نام این زندانی حسین میرشکار می باشد که در بند 7 زندان مرکزی زاهدان زندانی است.


در گزارش دیگری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در هفته‌ای که گذشت دست کم 7 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف اعدام شدند. بر اساس این گزارش صبح روز پنجشنبه 7 اوت، دو زندانی بلوچ به نام‌های محمد حنیف میر بلوچ زهی و عزیز نوتی زهی در زندان سراوان به دار آویخته شدند.

همچنین گزارش می‌شود دوشنبه 4 اوت نیز دو جوان بلوچ دیگر به نام‌های حاج عبدل شه بخش فرزند محی الدین و نبی شه بخش فرزند امید در زندان شیراز به دار آویخته شدند. یکی از بستگان این دو زندانی عنوان داشت: مسئولان زندان به خانواده عبدل و نبی گفته بودند که فرزندان شما روز پنجشنبه اعدام می‌شوند اما خانواده روز دوشنبه وقتی برای آخرین ملاقات به شیراز سفر کردند در کمال تعجب به آن‌ها خبر داده شد که فرزندانتان صبح امروز اعدام شده‌اند. اتهام این چهار تن حمل و قاچاق مواد مخدر عنوان شده است.

همچنین طی هفته جاری سه شهروند بلوچ دیگر به نام‌های عبدالجبار ریگی، عثمان حسن زهی و عبدالکریم زهوکی نیز در زندان مرکزی چابهار اعدام شدند. از اتهام این سه تن اطلاع دقیقی در دست نیست.

گفتنی است که ایران بالاترین آمار اعدام را در میان کشورهای جهان دارد به همین دلیل مورد انتقاد جوامع حقوق بشری است. سازمان ملل متحد مخالف اعدام متهم ها در پرونده های مواد مخدر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید