قرارداد روسیه و ایران: نفت در مقابل کالا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری کمرسانت روسیه روز چهارشنبه 6 اوت 2014 اعلام کرد که مسکو و تهران روز سه شنبه یک تفاهم نامه همکاری اقتصادی با یکدیگر امضا کردند.

بر اساس این تفاهم نامه چندین میلیارد دلاری، روسیه از ایران نفت خواهد خرید و در عوض ماشین آلات، تجهییزات صنعتی، فلزات، غله و خدمات به ایران صادر می کند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی فدراسیون روسیه و بیژن نامدار زنگنه این قرارداد را روز سه شنبه در مسکو امضا کردند. مدت زمان این قرارداد 5 سال است.

همکاری های اقتصادی در نظر گرفته شده در این قرارداد شامل ساخت و بازسازی نیروگاهها، توسعه زیرساختهای اقتصادی، سرمایه گذاری مشترک در صنعت نفت و گاز، و همچنین عرضه ماشین آلات و تجهییزات صنعتی و کالاهای مصرفی خواهد بود.

به نوشته سایت روسی کمرسانت، رهبران دو کشور قرار است زمینه های اجرایی این قرارداد را در حاشیه اجلاس آتی رهبران کشورهای حاشیه دریای خزر در 29 سپتامبر آینده در شهر آستارخان روسیه مورد بررسی قرار دهند.

بر اساس توافق های اولیه روسیه قصد خرید روزانه 500 هزار بشکه نفت یا معادل 25 میلیون تن نفت در سال از ایران را داشت. اما در تفاهم نامه روز سه شنبه این مقدار خرید به 2.5 تا 3 میلیون تن در سال تعدیل شده است. به نوشته کمرسانت، ظاهرا این تعدیل خرید نفت از ایران برای عدم نقض تحریمهای بین المللی ایران از سوی قدرتهای جهانی صورت گرفته است.

ایران نفت خود را با تخفیف به روسیه خواهد فروخت، و پیش بینی می شود که حجم این تفاهم نامه در سال به 2.35 میلیارد دلار برسد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که عقد این تفاهم نامه در شرایط کنونی ناشی از تیره شدن روابط روسیه با غرب بوده است. با امضای این تفاهم نامه، روسیه اولین کشور عضو گروه 5+1 است که پس از عقد قرارداد موقت اتمی با ایران وارد بازار این کشور می شود و سهم قابل توجهی از آن را به خود اختصاص خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید