دومین روز دادگاه مهدی هاشمی در تهران برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه 3 اوت 2014، دومین روز دادگاه مهدی هاشمی، فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در تهران برگزار شد. در دو جلسه اول دادگاه متن کیفرخواست توسط دادستان انقلاب علیه مهدی هاشمی قرائت شده است.

به دلیل آنکه این دادگاه در پشت درهای بسته برگزار می شود، در باره متن کیفرخواست تا کنون هیچ اطلاعی منتشر نشده، اما گفته می شود که این کیفرخواست در 100 صفحه تنظیم شده است.

رسانه های اصولگرای ایران روز یکشنبه مطالب مفصلی به برگزاری این دادگاه اختصاص دادند. اکثر این رسانه ها خواستار محاکمه علنی مهدی هاشمی شدند.

سایت 598، وابسته به محافل امنیتی ایران، اتهامات هاشمی را به دو دسته اقتصادی و سیاسی-امنیتی تقسیم کرده، و معتقد است که "مهم‌ترین اتهامات اقتصادی مهدی هاشمی مربوط به نقش او در قراردادهای نفتی است."

هاشمی در سالهای ابتدای دهه 2000 میلادی ریاست شرکت ملی گاز ایران را به عهده داشت. دو قرار داد "استات اویل" و "کرسنت" در این دوران بین شرکت ملی گاز ایران و دو شرکت نروژی و اماراتی منعقد شد، که بعدها هردوی آنها خبرساز شدند.

جناحه های اصولگرا در ایران می گویند که تمامی قراردادهای منعقده در این دوران همراه با فساد بوده و منافع ایران در آنها مورد توجه قرار نگرفته است. در مقابل محافل نزدیک به دولت حسن روحانی این انتقادها را سیاسی می دانند که با هدف به حاشیه راندن پاره ای از جناحهای سیاسی مطرح می شود.

همراه با برگزاری دادگاه هاشمی در تهران، باردیگر نام عباس یزدان پناه یزدی نیز در رسانه های ایران به عنوان فردی که در این معاملات گازی با هاشمی همراه بوده به میان آمده است.

یزدان پناه، از دوستان قدیمی هاشمی و رئیس شرکت مشاوره نفتی "هورتون" بود که در قراردادهای نفتی ایران در ابتدای دهه 2000 میلادی حضور داشته است. یزدان پناه سال گذشته در شهر دبی ناپدید شد و تاکنون اطلاع موثقی از سرنوشت او مخابره نشده است.

روزنامه بهار، نزدیک به اصلاح طلبان روز یکشنبه در مقاله ای تحت عنوان عباس یزدانپناه کجاست؟ او را "شاهد اصلی" و "شاه کلید" این پرونده قضایی دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید