.
.
.

ارژنگ داوودی زندانی سیاسی ایرانی به اعدام محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وحید مشکاتی فراهانی وکیل مدافع ارژنگ داوودی طی ماه گذشته با خبر شد که شعبه 1 دادگاه انقلاب کرج با استفاده از قانون مجازات اسلامی قدیم، برای موکلش حکم اعدام صادر کرده است.

ارژنگ داوودی که خود را معلم، شاعر و نویسنده معرفی می کند، به اتهام‌هایی چون «اقدام علیه امنیت ملی»، «نوشتن مانیفست سکولار»، «تشکیل جنبش آزاد ایرانیان» و «توهین به مقدسات و توهین به رهبری» دستگیر شده ودر زندان بندرعباس به‌ سر می‌برد.

سایت خبری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه 23-7-2014 به نقل از وحید مشکاتی فراهانی گزارش داده است از طریق ابلاغیه ای مطلع شده که شعبه 1 دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی آصف الحسینی طبق قانون مجازات اسلامی قدیم و با استفاده از ماده 186 این قانون موکلش را به اعدام محکوم کرده است.

براساس گزارش هرانا به نقل از یک منبع مطلع که نامش فاش نشده، گفته است: "این حکم در حالی صادر می شود که از بیش از یک ‌سال پیش قانون مجازات اسلامی قدیم از درجه اعتبار ساقط گردیده و در قانون مجازات اسلامی جدید چنین ماده قانونی‌ای وجود ندارد و حداکثر اتهام (هواداری و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف مجاهدین در زندان) که به ارژنگ داوودی وارد شده 15 سال زندان می‌تواند باشد".

هرانا می نویسد: "شعبه 1 دادگاه انقلاب کرج طی حکمی به شماره ۱۴۴/۱/۹۱۰۱۸۶ حکم اعدام را صادر کرده و این حکم تا این لحظه به ارژنگ داوودی ابلاغ نشده. با این وجود وکیل مدافع وی نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و این حکم باید در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گیرد."

طی دو سال گذشته ارژنگ داوودی یک حکم 2 سال زندان و یک حکم 10 سال زندان را از شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران دریافت کرد. این در حالی است که ائ که مشغول سپری کردن محکومیت 10 سال زندان اولیه خود بود.

به گزارش این سایت حقوق بشری، این دو حکم و همچنین حکم اعدامی که برای این زندانی سیاسی سالخورده صادر شده، همگی به دلیل فعالیت‌های سیاسی وی از داخل زندان بوده است.

ارژنگ داوودی هم اکنون در زندان مرکزی بندرعباس نگهداری می‌شود، اما مسئولان زندان به وی اطلاع داده‌اند که بزودی به زندانی در استان تهران منتقل خواهد شد.