.
.
.

پهلو گرفتن نخستین کشتی خارجی در بنادر ایران پس از کاهش تحریم ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین کشتی تجاری خارجی پس از لغو تحریم های بندری جمهوری اسلامی ایران، در بندر شهید رجایی، بزرگترین بندر تجاری این کشور، پهلو گرفت.

تحریم بندری بخشی از تحریم هایی هایی است که به منظور مقابله با برنامه اتمی ایران، علیه این کشور وضع شده بود. اما با آغاز مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بخشی از تحریم های اعمال شده علیه این کشور برپایه توافق موقت ژنو لغو شد.

برپایه توافق ژنو، بخشی از فعالیت های هسته ای ایران به حال تعلیق در می یابد و در مقابل از تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاسته می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پس از لغو تحریم های بندری، سه شنبه 22 ژوئیه، نخستین کشتی لاینر خارجی متعلق به خط کانتینری ون های در مراسمی با حضور مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی ایران و مدیران بندر شهید رجایی پهلو گرفت.

بنا بر این گزارش، این کشتی با ظرفیت 6 هزار TEU کانتینر از بندر سنگاپور به جبل علی و از آنجا به به بندر شهید رجایی حرکت کرده است
کشتی مذکور که 260 متر طول و 33 متر عرض دارد، قرار است در ترمینال دوم کانتینری بندر شهید رجایی 900 کانتینر را بارگیری و 800 کانتینر را نیز تخلیه کند.

خط کشتیرانی ون های تایوان یکی از 20 خط کشتیرانی برتر دنیاست که تا پیش از تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه های بیمه های دریایی، به بزرگترین بندر تجاری ایران تردد داشته است.

با از سرگیری تردد مستقیم خطوط معتبر کشتیرانی جهان در بندر شهید رجایی فاصله دستیابی به کالاها به میزان هفت روز کاهش می یابد و این امر تا حدود زیادی در کوتاه کردن دست واسطه ها و دلال ها در بازار تجارت بین المللی ایران موثر خواهد بود.