فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ايران: گزارشگر سازمان ملل 3000 اتهام متوجه جمهورى اسلامى كرده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمدجواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفته است احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، "حدود ۳هزار اتهام" متوجه جمهوری اسلامی ایران کرده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر لاريجانى گفته است: "احمد شهید مرتب می گوید چرا من را به ایران راه نمی دهید... آمدنش به ایران برای بررسی نیست برای تبلیغات است وی چگونه می خواهد ۳ هزار اتهام را طی ۳ روز بررسی کند."

  محمد جواد لاریجانی در گفت و گوی اخیرش توضیح داده که "مشکل ما با احمد شهید شخصی نبوده بلکه در خصوص نحوه رفتار او در گزارشگری است."

  آقای لاریجانی می گوید: "احمد شهید اگر جایی ادعایی را مطرح کرد باید منبع آن را اعلام کند تا مورد راست آزمایی قرار گیرد. اینکه فردی در جایی ادعایی را مطرح کند و برای آن سند و منبعی نداشته باشد قابل استناد نیست."

  اين در حالى است كه شوراى حقوق بشر در ماه مارس گذشته ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را تمديد كرد. اما جمهوری اسلامی تا كنون به درخواستهاى مكرر وى براى سفر به ایران جواب منفى داده است.

  احمد شهید پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته بود به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران خوشبین شده است. اما طبق آخرين گزارش سازمان حقوق بشر ایران، بیش از ۸۷۰ نفر از زمان انتخاب آقای حسن روحانی در خرداد ۱۳۹۲ اعدام شده اند ، و حداقل ۴۱۱ زندانی از ابتدای ژانویه تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۴ میلادی در ایران اعدام شده اند. این نشانگر آن است که موج اعدامهایی که پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ آغاز شده، ادامه دارد.

  از سوى ديگر جامعه بين المللى خواستار توجه بيشتر به مساله حقوق بشر در ايران طى روزهاى اخير شده است. ناوى پيلاى ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (۳ ژوئيه / ۱۲ تیر) خواستار درج مسئله حقوق بشر در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شده بود.

  پيش از اين نيز محمد جواد لاریجانی، ‌دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ایران، در نامه‌ای به ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، ضمن اتهام احمد شهید به حمايت از تروريسم ، از او خواست تا اقدامات لازم را برای اصلاح و بازنگری در عملکرد گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران انجام دهد.

  لاریجانی با اشاره به اعتراض‌های احمد شهید نسبت به اعدام زندانیان سياسى مخالف حکومت، او را به "تعامل با گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در کشورهای مختلف و حمایت از آنان و دفاع از مجرمان، متخلفان، قانون‌شکنان و اخلال‌گران در حقوق ملت ایران" متهم کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران