.
.
.

اوپک: درآمد نفتی ایران در 2 سال گذشته نصف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت اوپک در آخرین بولتن آماری سالانه خود اعلام کرد که تحریم ها درآمد نفتی ایران را طی دو سال گذشته تقریبا به نصف رسانده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بولتن آماری سالانه اوپک که توسط دبیرخانه این سازمان منتشر شده، درآمد حاصل از صادرات نفت ایران در سال 2013 به 61 میلیارد و 920 میلیون دلار رسیده که نسبت به سال 2011 که 114 میلیارد و 750 میلیون دلار بود، 46 درصد کاهش یافته است.

همچنین تحریم های بین‌المللی علیه صادرات نفت فروش نفت خام ایران را در سال 2013 به میزان 42 درصد نسبت به سال قبلتر کاهش داده است.

این در حالی است که کاهش درآمد صادرات نفت ایران در سال 2012 تا حد زیادی بر اثر افزایش بهای نفت جبران شده است.

تحریم ها به منظور مقابله با برنامه هسته ایران وضع شده که غرب آن را غیر شفاف و احتمالا در مسیر دستیابی به جنگ افزارهای اتمی می داند.

از شش ماه گذشته ایران مذاکراتی به منظور دستیابی به توافق دائم هسته ای با گروه 1+5 آغاز کرده است. تا کنون 6 دور از این مذاکرات برگزار شده که تا کنون نتیجه ای در پی نداشته است.

دو طرف نوامبر سال گذشته به توافقنامه ای موقت دست یافتند که بر پایه آن، در مقابل تعلیق بخشی از برنامه اتمی ایران، تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش یافت. اکنونمدت زمان عمل به این توافقنامه تا نوامبر آینده تمدید شده با این امید که مذاکرات در این مدت راه را برای دستیابی به توافق دائم بگشاید.

البته کاهش تحریم ها نتوانسته ظرفیت تولید نفت ایران را به وضعیت سابق برساند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه،، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سزامان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.