فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مدت زمان اجرای توافقنامه اتمی ژنو میان ایران و گروه 1+5 چهارماه تمدید شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، مدت زمان توافق موقت اتمی ژنو را تا 24 نوامبر آینده تمدید کردند. این اقدام به منظور ادامه مذاکرات برای دستیابی به توافق دائم هسته ای صورت می گیرد.

  توافق موقت هسته ای 11 نوامبر گذشته میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد. مدت زمان این توافق 6 ماه پیش بینی شده بود که هدف از آن راستی آزمایی ایران در برنامه اتمی اش عنوان شده بود. بر پایه این توافق ایران بخشی از فعالیت های هسته ای خود را به حال تعلیق آورد و در مقابل، تحریم های اعمال شده بر این کشور کاهش یافت.

  مقرر شده بود که ظرف این 6 ماه، ایران و گروه 1+5 به مذاکرات خود به منظور دستیابی به توافق دائم ادامه دهند.

  تا کنون 6 دور مذاکره میان ایران و گروه 1+5 در وین برگزار شده است اما وجود اختلاف نظرها باعث شده است که مدت زمان اجرای توافق موقت ژنو تمدید شود.

  به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح شنبه 19-7-2014 در پایان ششمین دور مذاکرات خود در وین با صدور بیانیه مشترکی، تمدید مدت زمان اجرای توافق موقت ژنو دا اعلام کردند.

  در این بیانیه آمده است: «ˈبه همراه وزیران امور خارجه 3+3 (1+5) تصمیم گرفته ایم اجرای تدابیر برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 که مطابق با زمان بندی پیش بینی شده در این برنامه است، ادامه دهیم. ایران و 3+3 مجددا تاکید می کنند که اجرای تمامی تعهداتشان در برنامه اقدام مشترک را به صورت موثر و بموقع ادامه خواهند داد. »

  در ادامه این بیانیه آمده است: «ما با عزم راسخ برای رسیدن به توافق پیرامون یک برنامه جامع اقدام مشترک، در اولین فرصت ممکن جلسات خود را در اشکال مختلف طی هفته های آینده برگزار خواهیم کرد.»

  این بیانیه به روند مذاکرات صورت گرفته نیز اشاره کرده و افزوده است: «طی چند هفته گذشته، ما تلاش های خود را به صورت فزاینده از جمله از طریق حضور فعال وزرا و معاونین وزرای امور خارجه 3+3 که روز 13 ژوییه 2014 به وین آمدند تا از نزدیک با میزان پیشرفت مذاکرات آشنا شوند، تشدید کردیم. گرچه ما پیشرفت های ملموسی در برخی از موضوعات داشته و مشترکا برای تدوین یک متن برنامه جامع اقدام مشترک کار کرده ایم، لکن هنوز فاصله قابل توجهی در باره برخی موضوعات اساسی باقی مانده است که نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.»

  غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای هسته ای متهم می کند؛ اتهامی که ایران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند. از این رو تحریم هایی سخت علیه ایران اعمال شده است. هدف از این مذاکرات اطمینان از مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و در مقابل رفع تحریم های اعمال شده علیه این کشور است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران