فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وضعیت جسمی دانشمند هسته ای ایران در زندان رو به وخامت گذاشته است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خانواده شهرام امیری دانشمند هسته ای ایران که از سوی مقامات قضایی این کشور به جاسوسی برای غرب متهم شده است، می گویند که وضعیت جسمی وی پس از ادامه اعتصاب غذا رو به وخامت گذاشته است.

  مسئولان حکومتی پیش‌تر از امیری به عنوان "دانشمند هسته‌ای" نام می‌بردند که در سال 2009 توسط آمریکا ربوده شده بود.

  خانواده شهرام امیری در گفت‌وگو با "سحام‌نیوز"اظهار داشتند وی که به 10 سال زندان و 5 سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شده، اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

  شهرام امیری متخصص رادیو ایزوتوپ پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع، بود که خرداد ماه سال 2009 در سفر به سعودی ناپدید شد.

  در آن زمان مقامات ایرانی مدعی شدند که وی یک "دانشمند هسته‌ای" ایران است که توسط سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا ربوده شده است.

  منوچهر متکی، وزیر امورخارجه دولت محمود احمدی‌نژاد سال2009 گفت: "اسنادی از دخالت آمریکا در ناپدید شدن شهرام امیری از اتباع جمهوری اسلامی ایران در سعودی به دست آورده‌ایم" .

  رامین مهمانپرست، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران نیز آذرماه سال 2009 مدعی شد که سعودی، شهرام امیری، "دانشمند هسته ای" ایران را به آمریکا تحویل داده است.

  در سال 2010 ، تلویزیون دولتی ایران تصاویری را از شهرام امیری منتشر کرد که وی در آن فیلم مدعی شد در شهر توسان ایالت آریزونا به سر می‌برد و از طرف نیروهای آمریکایی تحت شکنجه و فشار شدید قرار داشته تا طی یک مصاحبه اعلام کند فردی مهم در برنامه هسته‌ای ایران است و به درخواست خود به امریکا پناهنده شده است.

  چندی بعد پیام دیگری در یوتیوب توسط وی منتشر شد که در آن اعلام کرد به طور آزادانه در امریکا به سر می‌برد و از همه خواست از ارائه تصویر غلط از وی خودداری کنند.

  دو پیام ویدیویی دیگر نیز ازی وی منتشر شد که به ابهام این ماجرا افزود. امیری در نهایت در سال 2010 به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن مراجعه کرد و دو روز پس از آن با استقبال مقامات رسمی جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

  به گزارش سایت "صبح امروز" امیری چهار ماه پس از بازگشت به ایران، ابتدا توسط مقام‌های قضایی در یک خانه امن در شرق تهران نگهداری می‌شد.

  مسئولان امنیتی به خانواده امیری گفته بودند که هدف از این اقدام، حفاظت از وی در برابر خطراتی است که نیروهای امنیتی احساس کرده اند جانش را تهدید می‌ کند.

  این گزارش تصریح می‌کند که این ملاقات‌ها پس از گذشت یک ماه متوقف شد و بعد‌ها خانواده وی متوجه شدند که شهرام امیری بازداشت و در سلول انفرادی نگهداری می شود و تحت فشار بازجویی قرار دارد.

  وب‌سایت "صبح امروز" در آن زمان مدعی شده بود که امیری در خلال مدت بازداشت و بازجویی‌اش در زندان حشمتیه تهران ، مورد شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفته که به واسطه این سوء رفتار‌های بازجویان و ماموران امنیتی – قضایی جمهوری اسلامی ، یک‌ بار نیز به مدت یک هفته ، در بیمارستان 504 ارتش در تهران بستری شده است.

  شهرام امیری پس از تحمل 20 ماه بازجویی، در خرداد 1391 به اتهام "تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن" توسط شعبه هفتم دادگاه نظامی تهران به ده سال زندان و پنج سال تبعید به خاش محکوم شد.

  یک عضو خانواده وی به سحام نیوز می‌گوید: "در تیرماه سال 91، در رفت و آمدی که به سازمان قضایی نیروهای مسلح داشتیم ، فهمیدیم او به ده سال زندان و پنج سال تبعید محکوم شده ، نگرانش شدیم و برای او یک وکیل گرفتیم ، اما حتی به وکیل مان اجازه ندادند که به دادگاه برود و وکالت نامه‌اش را روی پرونده بگذارد."

  خانواده وی پس از گذشت بیش از دو سال از این حکم می‌گویند که همچنان امکان تماس و ملاقات با وی را نداشته‌اند: "ما الان نزدیک دو سال است که ملاقات نداشتیم، تلفن نزده ، در این مدت همه جا رفته‌ایم، دفتر آقای خامنه‌ای چند بار رفته‌ایم، دفتر آقای لاریجانی چند بار رفته‌ایم، همین هفته پیش رفتیم وزارت دفاع و گفتیم به هرحال ایشان این جا کار کرده، خودتان گفتید قهرمان ملی است، چرا آزادش نمی‌کنید؟ اما همه می‌گویند پرونده امنیتی است، به ما مربوط نیست."

  پس از دوسال همسر شهرام امیری موفق می‌شود وی را برای دقایقی ببیند: "اگر بگویم هر روز یکی از اعضای خانواده ما می رود سازمان قضایی دروغ نگفتم … داخل خیابان می‌ایستیم، بلکه دل شان بسوزد و بگویند بروید داخل. تا این که دقیقا هفته پیش، یکشنبه 15 تیر 1393 ، همسرش رفته بود به دادگاه که برایش پول، لباس و مقداری میوه ببرد که شهرام را می‌بیند … بر خلاف تمام دفعات گذشته شهرام این بار معترض بوده و فریاد می‌زند من یک ماه است اعتصاب غذا کردم، پادگان جی هستم."

  خانواده امیری در ادامه توضیح می‌دهند: "رفتیم پادگان جی ، اما تا گفتیم امیری چند نفر آمدند و گفتند اگر این جا بایستید، همه تان را بازداشت می‌کنیم، گفتیم بکنید ما آمده‌ایم برویم پیش شهرام، که زنگ زدند پلیس ، آمدند ما را به زور سوار ون کردند و گفتند همه‌تان بازداشت هستید، بعد بردند در اتوبان آزادگان ما را ول کردند و رفتند."

  یک عضو خانوده امیری به سحام نیوز می‌گوید: «ما در همه این سال ها ساکت بودیم … اصلا جاسوس بوده ، مگر جاسوس انسان نیست؟ حق ملاقات ندارد؟ همسرش می گوید راه نمی‌توانسته برود، دو نفر زیر بغلش را گرفته بودند، الان شده یک پاره استخوان.»

  وی اضافه می‌کند: "ما خیلی حرف‌ها داریم که تا حالا نزده‌ایم، ما نگفته‌ایم که چه شد که اصلا شهرام به ایران بازگشت؟ همه ما را اسیری برده بودند، فقط همین را بگوییم که ما تا حالا هیچ حرفی نزده‌ایم، اما اگر وضع همین جور بماند می‌گوییم که در آن یک ماه چه بر سر ما آوردند تا شهرام به ایران برگشت."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران