.
.
.

دو هفته مذكرات هسته اى بدون نتيجه بين ايران و شش قدرت جهانى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو هفته از دور ششم مذاکرات هسته ای ماراتونى بين ايران و شش قدرت جهانى در وين بدون نتيجه پشت سر گذاشته شد.

کاترين اشتون روز چهارشنبه ، برای مراسم معرفی جانشينش در اتحاديه اروپا چند ساعتی وين را ترک خواهد کرد اما دهها ديپلمات و کارشناس ۵+۱ و ايران در شهر وين براى ادامه مذاكرات تا 20 جولاى خواهند ماند.

جان كرى وزير امور خارجه امريكا در كنفراس خبرى خود در وين روز سه شنبه پس از مذاکرات دو جانبه و چند جانبه با ایران گفت: " من طی چند روز گذشته گفتگوهایی طولانی با وزیر امور خارجه ظریف داشته ام در باره اینکه ایران حاضر است چه اقداماتی کند و باید چه اقداماتی کند تا نه تنها به جامعه کشورها تضمین دهد، بلکه به انچه که خود وزیر امور خارجه بارها گفته است که اهداف محدود ایران هستند، پایبند باشد: نه اینکه صرفا بگوید آنها سلاح اتمی کسب نخواهند کرد، بلکه با اقداماتی که فراتر از هرنوع تردید منطقی ای انجام می دهند نشان دهند که هر برنامه اتمی ایران، اکنون و در آینده، صرفا برای اهداف صلح آمیز است".

كرى افزود :" همانطور که گفته ام، و باز تکرار می کنم، پیشرفتهای ملموسی در مورد موضوعات کلیدی رخ داده است و ما گفتگوهای طولانی ای داشته ایم که در مورد موضوعات خاصی حرکت کردیم. اما هنوز فاصله های حقیقی ای در مورد دیگر موضوعات کلیدی وجود دارند. آنچه می خواهیم انجام دهیم تلاش است برای یافتن راهی برای ایران که برنامه اتمی منحصرا صلح آمیز داشته باشد، در حالی که به دنیا همه تضمینهای لازم را بدهد تا بدانند ایران در پی سلاح هسته ای نیست".

از سوى ديگر روزنامه «نیویورک تایمز» روز دوشنبه خبر داد که محمدجواد ظریف ضمن گفت‌وگوها گفته‌است که ایران ممکن است توقف توسعه برنامه غنی‌سازی خود به مدت سه تا هفت سال را بپذیرد.

به نوشته این گزارش، وی گفته‌است که در چنین حالتی، جامعه جهانی باید با ایران همانند دیگر کشورهای دارای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز رفتار کند.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه، پس از سه دور مذاکره با همتای آمریکایی خود گفت: «تبادل نظرهای خوبی داشتیم و نیازمند مباحث جدی در سطح مدیران سیاسی هستیم.»

وزیر امور خارجه ایران گفت: «تلاش ما پایان دادن به بن‌بستی است که بر پایه چارچوب غیرمنطقی بنا شده‌است و تلاش می‌کنیم به آنچه که در توافق ژنو مورد موافقت قرار گرفته برسیم.»

اکنون تعداد سانتریفوژها وتحريمها از موانع اصلی پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ‌به شمار مى روند. ایران می‌گوید که با توجه به برنامه‌هایش برای اضافه کردن بر تعداد رآکتور‌ها به ۵۰ هزار سانتریفوژ احتیاج دارد. در حالی که تحلیل‌گران غربی، رقم مورد نظر کشورهای ۵+۱ خصوصا آمریکا در اینباره را ۳ تا ۴ هزار دستگاه اعلام می‌کنند.

ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران و تعداد سانتریفیوژها یکی از موارد اصلی اختلافات است و آقای کری در نشست خبریش گفت "برای ایران کاملا روشن کرده اند که۱۹هزار سانتریفیوژ کنونیش بسیار زیاد است."