فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشت فعال فیس‌بوکی در ایران در مجموع به ۱۲۸ سال زندان محکوم شدند

  منبع: دبی - العربیه.نت فارسی

  شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هشت جوان فعال در فیس بوک را به اتهاماتی از جمله اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به سران قوا و توهین به اشخاص مجموعا به حدود ۱۲۷ سال حبس محکوم کرد.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) این افراد تعدادی صفحه در فیس بوک را مدیریت می‌کردند که از تیر ماه سال ۹۲ مورد پیگرد قرارگاه ثارالله قرار داشتند و با حکم دادستانی، دستگیر و بازداشت شدند.

  البته این گزارش اشاره‌ای به هویت این فعالان و صفحاتی که توسط آن‌ها اداره می‌شد، نکرده است.

  متهمان این پرونده اتهامات مختلفی دارند اما اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تقرییا در پرونده هر هشت نفر مشترک است.

  یرپایه این گزارش، پرونده متهمان در شعبه ششم بازپرسی دادسرای شهید مقدس (دادسرای اوین) مورد بررسی قرار گرفت و در ‌‌نهایت با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست، پرونده ۲۷ بهمن ماه سال گذشته برای رسیدگی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارجاع شد.

  متهمان این پرونده از شهرهای مختلف شامل یزد، شیراز، آبادان، کرمان و تهران هستند که پرونده آن‌ها حدود ۱۱ جلد است.

  نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان ۲۵ فروردین ماه برگزار و بعد از چند جلسه رسیدگی، حکم دادگاه نهم اردیبهشت ماه صادر شد.

  دو متهم این پرونده به ترتیب به ۱۸ سال و ۹۱ روز و ۱۹ سال و ۹۱ روز حبس، پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

  سایر متهمان این پرونده نیز به ۲۱، ۱۴، ۲۰، هشت، ۱۱ و ۱۶ سال حبس محکوم شده‌اند.

  این گزارش می‌افزاید که پرونده متهمان به دادگاه تجدید نظر ارسال شده اما هنوز شعبه رسیدگی کننده تعیین نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران