فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جان کری: هنوز اختلافهای عمده ای با ایران داریم

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه 13 ژوئیه 2014 گفت که هنوز اختلافهای عمده ای در گفتگوهای ایران با قدرتهای جهانی وجود دارد. این گفتگوها به موعد پایانی خود در 20 ژوئیه نزدیک می شود.

  شش قدرت جهانی- ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین- از ایران می خواهند تا برنامه اتمی خود را بگونه ای کاهش دهد تا امکان ساخت سریع بمب اتمی از سوی این کشور از میان برود. در مقابل تحریمهای اقتصادی بین المللی که باعث توقف اقتصاد مبتنی به نفت ایران شده قرار است بتدریج برداشته شود.

  کری گفت: "آشکار است که ما هنوز اختلافهای بسیار عمده ای داریم، که باید دید می توانیم آنها رفع کنیم." کری هم اکنون وارد وین، پایتخت اتریش و محل برگزاری کنفرانس اتمی ایران شده تا در گفتگو با کاترین اشتون این اختلافها را کم کند.

  عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم در سخنانی به همین مضمون اشاره کرد. عراقچی گفت: "اختلافها در مورد مسایل اساسی هنوز وجود دارد. ما موفق به کاستن از این اختلافها نشده ایم، و معلوم نیست که این کار شدنی باشد."

  کری هنگام ورود به وین گفت: "این حیاتی است که از عدم ساخت سلاحهای اتمی توسط ایران مطمئن بشویم، و ما به همین دلیل اینجا هستیم و من امیدوارم که پیشرفتی حاصل شود."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران