.
.
.

وزارت کشور ايران: داعش مرزهای ما را تهديد نمى كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور ايران روز شنبه 12-7-2014 با تأکید بر امن بودن مرزهای غربی کشور گفت: " هیچ تهدیدی از ناحیه داعش متوجه کشورمان نیست".

سخنگوی وزارت کشور ایران افزود : "الحمد الله وضعیت مرزهای ما بسیار خوب است و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد".

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیری با اشاره به بازدید وزیر کشور از مرزهای جنوب شرق و مرزهای غرب کشور در کردستان و کرمانشاه اظهار داشت : "البته بخش‌های مختلفی در مرزها فعال هستند، یک بخش از مرزها مربوط به وزارت کشور و بخش دیگر مربوط به نیروهای مسلح است. آقای رحمانی فضلی در بخش مربوط به وزارت کشور دستورات لازم را داده‌اند".

قائم مقام وزیر کشور با اشاره به تشکیل جلسات شورای عالی امنیت ملی در برنامه زمانی مشخص خاطر نشان کرد:" بحث مرزها در این شورا نیز همواره به عنوان یک اولویت در دستور کار است".

امیری اضافه کرد: "الحمدالله مشکل خاصی در مرزها نداریم، ولی معتقدیم ایجاد امنیت پایدار در مرز که سیاست وزارت کشور است با توسعه پایدار در مناطق مرزی تحقق می یابد. بر همین اساس کارگروه هایی وجود دارند که موضوع عمران مرزها را پیگیری می کنند".

وی در ادامه با اشاره به تحرکات داعش در عراق، تأکید کرد که " هیچ تهدیدی از ناحیه داعش متوجه کشورمان نیست".

اين درحالى است علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران، روز چهارشنبه 9 ژوئیه 2014 در یک مصاحبه گفت که ایران می تواند اختلافات خود با آمریکا را کنار بگذارد و در بحران عراق با این کشور همکاری کند.

رفسنجانی این سخنان را در مصاحبه با روزنامه ژاپنی "آساهی" بیان کرد. این در حالی است که ایران نیروهای سپاه پاسداران را به عراق اعزام کرده تا وضعیت امنیتی این کشور را پس از حمله شبه نظامیان سنی بهبود بخشد.

رفسنجانی در این مصاحبه گفت: "ما و آمریکا در عراق با مشکلات مشابه روبرو هستیم. هیچ مانعی برای همکاری ما وجود ندارد. در صورت لزوم و برای مبارزه با ترور ما همکاری خواهیم کرد."

او تبادل اطلاعات و "پشتیبانی متقابل مالی و فنی" را از زمینه های همکاری احتمالی ایران و آمریکا برشمرد".

ایران اعلام کرده است که از عراق در مقابل شورشیان سنی دولت اسلامی پشتیبانی خواهد کرد. پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اواخر ماه گذشته اعلام کرد که واحدهای کوچک عملیاتی از ایران هم اکنون در عراق مستقر هستند، اما هنوز نشانه ای از اعزام گسترده نیرو به این کشور دیده نمی شود.