.
.
.

سه سال زندان براى دو فعال شبکه هاى اجتماعی در اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو فعال عرب اهوازی به نام هاى صالح تامولی طرفی و عادل سعدونی از فعالان شبکه هاى اجتماعی پس از احضار به مرکز «عملیات کارون» اهواز بازداشت شدند.

صالح تامولی طرفی فرزند رمضان ٣٣ ساله، اهل کوی علوی و عادل سعدونی فرزند عبدالحسین ٢٣ ساله، دانشجو، اهل کوی علوی اهواز هستند که به اتهام تاسیس صفحاتی در فیس بوک، حکم ۳ سال زندان و پرداخت ۵ میلیون ریال جزای نقدی برایشان صادر و به زندان کارون منتقل شدند.

این دو شهروند اهوازی که طی هفته گذشته با تودیع وثیقه آزاد شده بودند، روز شنبه ۱۴ تیر ماه مجددا توسط «عملیات کارون» احضار و به زندان کارون انتقال داده شدند.

آنان قبلا در شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گرداندن چند صفحه در فیس بوک» ، «فعالیت بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران در شبکه‌های اجتماعی» ، «داشتن ارتباط از طریق فیس بوک با کاربران خارج از کشور» ، «انتشار اخبار سوریه و جهان عرب در فضای مجازی» و همچنین «نوشتن اشعار و مطالبی به زبان عربی» هرکدام به ۳ سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی پنج میلیون ریالی محکوم شدند.

یکى از فعالان حقوق بشر در اهواز در تماسى با العربیة.نت گفت: "معلوم نیست که دستور بازداشت و حکم زندان این 2 فعال و یا سایر فعالان فضاى مجازى در انترنت و شبکه هاى اجتماعى طبق چه قوانینى صادر شده است. اما در هر صورت فعالیت این کاربران و فعالیت های مشابه در شبکه هاى مجازى محدود به انتشار مطالب روزمره اى است که در سایت ها و شبکه هاى اجتماعى منتشر مى شود، چنین امری به تنهایى نمى تواند مدرکى براى متهم کردن این فعالان باشد ".

فعالان حقوق بشری می گویند این دو شهروند اهوازی در دوران بازجویی برای چندین ماه زیر شدیدترین شکنجه‌های جسمی و روانی قرار داشته ، نیروهای اطلاعاتی با اعمال فشار، اعترافات اجباری از آنها گرفته‌اند، به طوری که جهت اخذ اعترافات، همسر یکی از آنها به بازداشتگاه اطلاعات احضار شد.