.
.
.

طرح تحریم رهبران ایران در كنگره امريكا به اتهام نقض حقوق بشر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

كنگره امريكا ، طرح تحريم رهبران ايران از جمله آیت الله علی خامنه‌ای رهبر و آقای حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور را به اتهام نقض حقوق بشر بررسى مى كند.

به گزارش دویچه وله، سناتور مارک کیرک٬ و سناتور مارکو روبیو٬ دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکا٬ روز پنج‌شنبه (۱۰ ژوئیه/ ۱۹ تیر) پیش‌نویس طرحی را به کنگره ارائه دادند تا تحریم‌ها علیه ایران شدت گیرد. موضوع این پیش‌نویس اما نه برنامه اتمی ایران که نقض حقوق بشر در این کشور است.

بر اساس اطلاعات موجود در وب‌سایت رسمی سنای آمریکا دو سناتور آمریکایی با ارائه پیش‌نویس طرح خود در پی برخورد با "ناقضان حقوق بشر در ایران" از جمله علی خامنه‌ای٬ رهبر و حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور ایران هستند.

بر همین اساس سناتور کیرک اعلام کرد هم‌زمان با‌ تمرکز آمریکا بر خلع سلاح "برنامه خطرناک هسته‌ای ایران" نمی‌توان فراموش کرد ایران به عنوان یک "کشور پشتیبان تروریسم" شهروندان خود را تحت آزار و ظلم قرار داده است.

به گفته وی "اکنون زمان آن است تا مقامات ایران برای نقض آشکار اساسی‌ترین موارد حقوق بشر شهروندان خود وادار به پاسخ‌گویی شوند."

این اعلامیه با اعلام این‌که هم‌اینک بر اساس برآورد متخصصان "حدود ۸۰۰ زندانی سیاسی در زندان‌های ایران هستند تاکید می‌کند در زمان ریاست‌جمهوری حسن روحانی ما همچنان شاهد سرکوب سیستماتیک شهروندان ایران هستیم.

در این متن با اشاره به این‌که از زمان آغاز ریاست‌جمهوری حسن روحانی تنها یک مقام ایران به علت نقض حقوق بشر هدف تحریم قرار گرفته است آورده شده این در حالی‌ست که "آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ و حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور٬ و دیگر مقامات دولتی به صورت مستقیم مسئول و همدست صدور دستور٬ کنترل و نظارت اجرای نقض جدی حقوق بشر مردم ایران هستند."

بر اساس پیش‌نویس طرح ارائه شده این طرح نه تنها مقامات ارشد ایران را هدف قرار می‌دهد، بلکه پشتیبانی از دموکراسی‌خواهی در ایران و یاری‌رسانی به آن را در دستور کار خود قرار نهاده است.

اين در حالى است كه ناوى پيلاى ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (۳ ژوئيه / ۱۲ تیر) خواستار درج مسئله حقوق بشر در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شده بود.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در كنفرانسى خبرى گفت: « ما احتیاج به تعهدی از سوی ایران داریم که از حقوق بشر شهروندان خود حفاظت خواهد کرد".

ناوی پیلای افزود: «شمار بالای اعدام‌ها بر پایه حکم دادگاه‌هایی که احساس می‌کنیم عادلانه نیستند یا دادگاه‌های مبتنی بر اتهام‌های بی‌پایه و اساس باعث نگرانی شدید ماست."

پیش از این نیز ائتلاف جهانی‌ بر علیه مجازات اعدام نیز از جامعه جهانی‌ خواسته بود تا موضوع اعدام را در صدر مذاکرات خود با حکومت ایران قرار دهند.

شوراى حقوق بشر در ماه مارس گذشته ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را تمديد كرد. اما جمهوری اسلامی تا كنون به درخواستهاى مكرر وى براى سفر به ایران جواب منفى داده است.