فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رفسنجانی: ایران می تواند در عراق با آمریکا همکاری کند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران، روز چهارشنبه 9 ژوئیه 2014 در یک مصاحبه گفت که ایران می تواند اختلافات خود با آمریکا را کنار بگذارد و در بحران عراق با این کشور همکاری کند.

  رفسنجانی این سخنان را در مصاحبه با روزنامه ژاپنی "آساهی" بیان کرد. این در حالی است که ایران نیروهای سپاه پاسداران را به عراق اعزام کرده تا وضعیت امنیتی این کشور را پس از حمله شبه نظامیان سنی بهبود بخشد.

  حمله سریع شورشیان سنی در هفته های گذشته به سقوط نواحی گسترده ای در شمال و مرکز عراق و جابجایی صدها هزار نفر در این کشور منجر شده است. تهران و واشنگتن نگرانی خود را از این تحولات اعلام کرده اند.

  رفسنجانی در این مصاحبه گفت: ما و آمریکا در عراق با مشکلات مشابه روبرو هستیم. هیچ مانعی برای همکاری ما وجود ندارد. در صورت لزوم و برای مبارزه با ترور ما همکاری خواهیم کرد."

  او تشریک اطلاعات و "پشتیبانی متقابل مالی و فنی" را از زمینه های احتمالی همکاری ایران و آمریکا برشمرد.

  او افزود: "اگر آمریکا تصمیمی در مورد عراق بگیرد، و اگر آنها به همکاری ما نیاز داشته باشند، ما مذاکره خواهیم کرد."

  ایران پیش از این مشاوران نظامی خود را برای کمک به رژیم بشار اسد به سوریه اعزام کرده است.

  رفسنجانی گفت: "ما با آمریکا در مورد سوریه اختلافهایی داریم، اما در عراق نظرات ما مشترک است."

  امکان همکاری دو کشور زمانی مطرح می شود که آمریکا رهبری قدرتهای جهانی برای پایان دادن به برنامه مناقشه برانگیز اتمی ایران را به عهده دارد. این گفتگوها هم اکنون در وین، پایتخت کشور اتریش، در جریان است. ایران در ازاء این توافقنامه، خواهان برداشته شدن تحریمهای کشورهای غربی است.

  رفسنجانی در مصاحبه خود گفت که در صورت محروم کردن ایران از "حق ادامه برنامه اتمی برای مقاصد صلح آمیز"، امکان دستیابی به یک توافق دشوار خواهد بود.

  این سیاستمدار پیشین ایران همچنین گفت که سپاه پاسداران ایران-نیروی نظامی نزدیک به آیت الله خامنه ای- در عراق "خدمات مشاوره ای و ارشادی" ارائه می دهد.

  رفسنجانی گفت: "ما به آنها در زمینه های امنیتی خدمات مشاوره ای می دهیم."

  در پاسخ به پرسش روزنامه آساهی در مورد امکان اعزام نیرو به عراق، رفسنجانی گفت: "بر اساس اصول حکومتی ایران، ما هیچ مداخله نظامی انجام نخواهیم داد."

  ایران اعلام کرده است که از عراق در مقابل شورشیان سنی دولت اسلامی پشتیبانی خواهد کرد. پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اواخر ماه گذشته اعلام کرد که واحدهای کوچک عملیاتی از ایران هم اکنون در عراق مستقر هستند، اما هنوز نشانه ای از اعزام گسترده نیرو به این کشور دیده نمی شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران