.
.
.

واشینگتن پست: اشتباهات قاسم سلیمانی ایران را در آستانه فاجعه قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست در مقاله‌ای نوشته‌است که اشتباه در محاسبات سپاه قدس و فرمانده آن قاسم سلیمانی، ایران را در آستانه یک فاجعه و بی ثباتی قرار داده است.

سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است. قاسم سلیمانی فرمانده این نیروی نظامی هم یکی از شخصیت‌های موثر در برخی کشورها از جمله عراق، سوریه و ایران به شمار می‌آید. گزارش‌های بسیاری از حضور قاسم سلیمانی در لبنان برای کمک به حزب الله، سوریه برای کمک به نظام بشار اسد در مقابله با مخالفانش و همچنین عراق برای مقابله با نفوذ آمریکا و کمک به دولت شیعه این کشور در مقابله با منتقدان سنی‌اش، منتشر شده است.

دوید ایگنیشس نویسنده مقاله واشینگتن پست ابراز عقیده کرده است: «گسترش نفوذ ایران درسوریه، لبنان وعراق با تلاش‌های قاسم سلیمانی پیش درآمد چشم انداز بی ثباتی بسیار پر خطر در مرزهای ایران است.»

او ادامه داده است: «درست است که آمریکا در وضعیت بحران‌های جاری خاورمیانه دچار اشتباه‌هائی شده، اما اگر درست فکر کنیم ظهور داعش برای ایران با ۹۰۰ کیلومتر مرز با عراق، یک فاجعه است.»

گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، در هفته‌های اخیر، طی عملیاتی پیشرفتی سریع در عراق داشته و بخش‌های وسیعی از مناطق شمال این کشور را به تصرف خود در آورده است. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، اعلام برپایی خلافت اسلامی کرده است.

نویسنده مقاله واشینگتن پست ابراز عقیده کرده است: «عملیات بیرحمانه سلیمانی در سوریه، لبنان و سپس عراق حالا تندروهای سنی عرب را به صحنه آورده و این سردار با خطاهای مکرر خود فرصتهای گرانبهایی را در مسیر حفظ منافع ایران از دست داده است.»

این مقاله در بیان عملکرد قاسم سلیمانی ادامه داده است: «با تندروهای حکومت سوریه متحد شد و حالا آنها در عراق هم جاپای محکمی بازکرده اند. با مشارکت میانه‌روها در دولت عراق مخالفت کرد و داعش حالا دارد از آن بهره برداری می کند.»

نویسنده مقاله ابراز عقیده کرده است که اعلام خلافت اسلامی در عراق باز هر لحاظ برای ایران فاجعه است.

او افزوده است: « سلیمانی تلاش دارد با بسیج عراقی ها جلو داعش را بگیرد و مانع افتادن فرودگاه بغداد به دست آنها شود و حالا که می‌بیند ارتش عراق جلو چشمانش آب می شود از شبه نظامیان شیعه کمک می خواهد، همان کسانی که توسط سپاه قدس او آموزش دیده اند. اما این اقدام فرقه گرایانه بازخوردی بدتر دارد و به جنگ شیعه و سنی بیشتر دامن می‌زند همان چیزی که داعش می خواهد.»

واشینگتن پست ادامه داده است: «مشکل دیگر سلیمانی کردستان عراق و تصمیم رهبران آن به اعلام استقلال است.»

به باور نویسنده مقاله: «چنان کشوری احساسات ناسیونالیست کردهای ایران را تحریک خواهد کرد و به بی ثباتی ایران دامن خواهد زد و تنها راه سلیمانی برای حفظ وحدت عراق، فاصله گرفتن از دوستان شیعه و تقویت مواضع سنی‌ها در دولت مرکزی است یعنی بازی باخت- باخت برای سلیمانی.»

مقاله واشینگتن پست خاطرنشان کرده است: «تلاش سلیمانی در ایجاد جای پا در لبنان، سوریه و عراق از طریق دست نشانده ها عامل دیگر ظهور داعش بوده که هم اکنون به مرزهای ایران نزدیک می شود. این تلاش در چشم عربهای سنی منطقه یک اقدام فرقه گرایانه و در راستای بی ثبات سازی خاورمیانه تلقی شده است.»

به عقیده نگارنده مقاله، مشکل سلیمانی آنجاست که سازش را نشانه ضعف می داند بنابراین تاکتیک را براستراتژی مقدم می دارد و همه اینها موجب شده است در گفتگوهای جاری هسته ای در وین، ایران با دست خالی بازی کند.