.
.
.

تبعیض نژادی حتی در مراسم تعزیه حسینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین رحمتی، مستندساز ایرانی و سازنده مستندی در باره تعزیه در ایران، می گوید یکی از مسئولین فرهنگی استان خوزستان خواستار حذف "مجالس تعزیه عرب ها" از این فیلم شده اند.

رحمتی روز چهارشنبه 2 ژوئیه 2014، در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که برای ساخت مستندی به نام "بازی در عشق"، که اختصاص به مراسم تعزیه خوانی در این استان دارد، از 22 گروه تعزیه برای ساخت فیلم مستند خود دعوت کرده است.

برای تهیه این فیلم 8 ماه تحقیقات لازم در موضوع تعزیه صورت گرفته، و تا کنون بیش از نیمی از این فیلم ساخته شده است.

رحمتی گفت که اداره میراث فرهنگی خوزستان، با وجود اختصاص اعتبارات از سوی سازمان ملل متحد برای ثبت فرهنگی مراسم تعزیه، از دادن بودجه کافی خودداری کرده، و بودجه مربوطه را به امور دیگری اختصاص داده است.

رحمتی افزود که که پس از ساخت قسمتهایی از این فیلم، افشین حیدری مدیر میراث فرهنگی استان خوزستان بارها از او خواسته است تا "بخش اجراهای گروه های عرب زبان" از این فیلم حذف شود.

این مستندساز در پایان مصاحبه خود گفت: "در مستند «بازی در عشق» بیش از 700 نفر از پیشکسوتان این هنر، تعزیه خوزستان را اجرا کرده اند. این مستند می تواند نشانه ای از قدیمی ترین روش های اجرای تعزیه در کشور باشد. متاسفانه مدیر جدید میراث فرهنگی به دلیل عدم آگاهی از شرایط موجود در خوزستان بارها در جلستانی که با من داشته است، خواسته تا بخش اجراهای گروه های عرب زبان حذف شود، این در حالی است که مجالس تعزیه عرب ها از پیشینه تاریخی بیشتری برخوردار است. من هیچ علاقه ای ندارم تا به دلیل عدم آگاهی یک مدیر، به تشنج میان عرب ها و فارس ها در خوزستان دامن بزنم."