فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعلام مخالفت ایران با استقلال کردستان عراق

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  جمهوری اسلامی ایران با تجزیه عراق و اعلام استقلال کردستان، مخالفت کرد.

  حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است: «رهبران فهیم اقلیم کردی عراق سودای خودمختاری ندارند و به قانون اساسی کشور پایبند هستند.»

  این در حالی است که اقلیم کردستان عراق از خودمختاری برخوردار است و اکنون زمزمه‌هایی درباره استقلال این منطقه مطرح است. به ویژه آن‌که کردها، کنترل بخشی از مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق از جمله شهر نفت خیز کرکوک را در دست گرفته‌اند. این اقدام پس از فرار نیروهای ارتش عراق از این مناطق در پی حمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش صورت گرفته است.

  امیر عبداللهیان در مصاحبه خود گفته است: «برخی طرف ها که از تجزیه عراق سخن می گویند تبعات آن را نمی دانند.»

  به نظر می‌رسد اشاره امیر عبدالهیان به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل باشد که خواستار حمایت از استقلال کردستان شده بود.

  معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: «احترام به استقلال، حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی عراق در چهارچوب قانون اساسی این کشور مورد تاکید ما است.»

  او ابراز عقیده کرد: «به پس مانده های صدام و تروریسم تکفیری اجازه داده نخواهد شد که امنیت عراق و منطقه را به مخاطره اندازند.»

  در همین حال خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که امیر عبداللهیان برای گفتگو با نماینده ولادیمیر پوتین در امور خاورمیانه روز دوشنبه راهی مسکو شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران