.
.
.

درگیری و تنش شدید در حاشیه معارفه سرپرست جدید دانشگاه امیرکبیر تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه ای ایران روز شنبه 28-6-2014 گزارش دادند، که در پی مراسم جلسه معارفه سرپرست جدید دانشگاه امیر کبیر که با حاشیه‌های فراوان همراه بود، یکی از اساتید این دانشگاه بر اثر درگیری میان دانشجویان مجروح شد.

به گفته دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر شکستن "در" ساختمان فارابی، مجروح شدن یکی از اساتید و متشنج شدن مراسم، از جمله رویدادهایی بود که در جلسه تودیع و معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر رخ داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تودیع و معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی امیر کبیر صبح روز شنبه بدون حضور خبرنگاران برگزار شد. براساس آنچه دانشجویان شرکت کننده در مراسم عنوان کرده اند این مراسم با حاشیه هایی روبرو بود.

براساس این گزارش، یکی از دانشجویان حاضر دراین جلسه و عضو یکی از تشکل های دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شرح وقایع چنین گفت: "برنامه تودیع و معارفه قرار بود با حضور نماینده پارلمانی وزیرعلوم ، جامعه دانشگاهی اساتید و کارکنان دانشگاه ساعت 10 صبح در سالن آمفی تائتر ساختمان فارابی برگزار شود".


وی ادامه داد: "با توجه به اینکه ظرفیت سالن تکمیل شده بود، انتظامات "در" ساختمان فارابی را بسته بود که یک سری از دانشجویان دانشگاه برای ورود به داخل سالن با انتظامات درگیر شده و در شیشه ای ساختمان را شکسته و وارد سالن شدند، این موضوع باعث شد نظم جلسه به هم بریزد و به دلیل مشکلاتی که پیش آمد، یکی از اساتید حاضر در جلسه از ناحیه دست مجروح شود".

وی یادآورشد: "برخی دانشجویان حاضر در مراسم شعارهایی سر می دادند که از جمله آنها می توان به "دانشگاه جولانگاه جریان سیاسی نیست" و " جو سیاست زده مساوی با عدم رشد علمی" اشاره کرد".
دانشجویان معترض در پلاکاردهایشان نوشته بودند مخالف "سیاسی‌شدن دانشگاه" و رواج "جریانی خاص" در این دانشگاه هستند.

باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیمای ایران، گزارش داده دلیل اعتراض بعضی دانشجویان، مخالفت با انتصاب معتمدی به عنوان سرپرست امیرکبیر است.

محمد حسین قائد شرف - دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز که در این مراسم حضور داشت در تشریح وقایع به خبرگزاری مهر گفته است: "اتفاقی که افتاد این بود که در ورودی ساختمان فارابی توسط تعدادی از دانشجویان شکسته شد؛ البته این اتفاق دو سال پیش نیز افتاده بود و در دفتر ریاست نیز توسط این دانشجو نماها شکسته بود".

وی افزود: " ابتدا جلسه آرام بود. دکتر معتمدی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر سخنرانی خوبی در ابعاد فرهنگی، علمی و مدیریتی داشت. سپس نماینده مسئول نهاد رهبری در دانشگاه امیرکبیر نکاتی را در خصوص رعایت اخلاقیات ارایه کرد که انتهای جلسه این دانشجویان شروع کردند به شعار دادن و برهم زدن نظم جلسه تا فضایی را که دوست دارند ایجاد کنند".

سرپرست جدید دانشگاه امیرکبیر در سخنرانی خود گفته قصد دارد نشاط و شادابی را به دانشگاه برگرداند.

به گفته معتمدی، کاهش نشاط و شادابی باعث "چندبرابر شدن" مهاجرت و خروج نخبگان از ایران شده است.

دانشگاه امیرکبیر یکی از باسابقه ‌ترین موسسات آموزش عالی ایران در زمینه فنی و مهندسی است که سال 1958 فعالیت‌های خود را تحت عنوان "پلی‌تکنیک تهران" آغاز کرد اما در سال 1979 به دانشگاه امیر کبیر تغییر نام داد.