.
.
.

عراق باز پس دادن ۱۳۰ جنگنده این کشور توسط ایران را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم عطا سخنگوی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، گزارش‌هایی را که از باز پس دهی ۱۳۰ فروند هواپیمای نظامی عراقی توسط ایران حکایت می‌کند، تکذیب کرد.

عطا در مصاحبه با شبکه خبری «السومریه نیوز» گفت: «خبرهایی که می‌گوید ایران به منظور آزاد سازی موصل،۱۳۰ فروند هواپیمای عراقی را که از دهه نود قرن گذشته در اختیار گرفته پس داده است، عاری از حقیقت می باشد.»

پیش از این برخی شبکه‌های خبری به نقل از قاسم عطا گزارش داده بودند که : «مسوولین ایرانی ١٣٠ فروند از هواپیماهای جنگی عراق را که از ابتدای دهه نود میلادی که به منظور در امان ماندن از حملات هوایی نیروهای آمریکا و متحدانش در جنگ اول آمریکا وعراق به ایران فرستاده شده بودند، به عراق پس داده‌اند.»

شبکه کردی روداور یکی از شبکه‌هایی است که این گزارش را منتشر کرده بود. این شبکه کزارش داده بود این هواپیماها که در زمان صدام حسین رئیس جمهوری پیشین عراق، به ایران فرستاده شده بودند.

روداو به نقل قاسم عطا افزوده بود که این جنگنده‌ها از سوی جمهوری اسلامی ایران، برای جنگ با گروه‌های اسلام‌گرای تندرو سنی به دولت نوری مالکی نخست وزیر کنونی عراق تحویل داده شده‌اند.

این گزارش‌ افزوده بود که این ۱۳۰ فروند هواپیما، از سوی ایران مسلح و آماده‌سازی شده‌اند و اکنون به منظور جنگ برعلیه داعش و به ویژه برای بازپس گیری شهر موصل در اختیار دولت عراق قرار گرفته است.

قبل از حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ١٩٩١، حکومت وقت عراق تعدادی از هواپیماهای جنگی و مسافربری خود را به منظور در امان ماندن از حملات آمریکا و متحدانش به ایران فرستاده بود، که پس از پایان جنگ حکومت ایران از بازپس فرستادن آن‌ها به عراق سر باز زد.