.
.
.

بازداشت سعید شیرزاد، فعال حقوق كودكان در ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی طی بیانیه‌ای خواستار آزادی سعید شیرزاد فعال حقوق کودک شدند که بيشتر از ۲۰ روز است در بازداشت به سر مى برد.

در متن این بیانیه آمده است كه بیش از ۲۰ روز از بازداشت سعید شیرزاد فعال حقوق کودک در محل کار او در پتروشیمی تبریز توسط ماموران وزارت اطلاعات می‌گذرد. این در حالی است که تاکنون این فعال مدنی از حقوق اولیه و بدیهی خود چون تماس تلفنی، دیدار با خانواده و دسترسی وکیل به پرونده محروم بوده. به همین دلیل از وضعیت جسمی، روحی و موارد اتهامی او هیچ اطلاعی در دست نیست.

سعید شیرزاد در سال‌های گذشته فعالیت پیگیر و مستمر در زمینه‌ی حقوق کودک و اقشار آسیب‌پذیر جامعه در تعدادی از NGOهای دارای مجوز در استان تهران داشته است.

بهروز جاويد تهرانى، فعال حقوق بشر طى تماسى با العربيه گفت : " زمانی که بستگان سعید برای پیگیری وضعیتش به مراجع قضائی مراجعه کردند اول به ایشان گفته شد که بازجوییها یک هفته تا 20 روز ممکن است به‌طول بیانجامد. برای بار دوم که مراجعه کردند به ایشان گفتند که قرار است سعید به تهران منتقل شود و بازجوییهایش در تهران ادامه پیدا کند. ولی از آنجا که هیچ تماسی از زمان بازداشت باخانواده نداشته معلوم نیست اکنون سعید کجاست".

امضا کنندگان بیانیه با تاکید مجدد بر روند غیرقانونی و غیرانسانی بازداشت سعید شیرزاد، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حقوقی وی نظیر دسترسی وکیل به پرونده، ملاقات خانواده و آزادی فوری وی شده اند.