فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه ای: با هر گونه دخالت آمریکا در عراق بشدت مخالفیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آیت الله خامنه ای رهبر ایران روز یکشنبه 22-6-2014 درباره تحولات اخیر عراق گفته است که ایران با هرگونه دخالت آمریکا در مسائل داخلی عراق به شدت مخالف است.

  وی اظهار داشته که مردم، دولت و مرجعیت دینی عراق توانایی پایان دادن به این "آتش افروزی" را دارند.

  به گزارش ایرنا رهبر ایران در دیدار با رئیس و مسوولان عالی دستگاه قضایی و همچنین رؤسای کل دادگستری ها و دادستانهای مراکز استانها، با اشاره به تحولات اخیر عراق تأکید کرد: " پشت پرده فتنه انگیزی و آتش افروزی" در عراق، قدرتهای غربی سلطه گر و در رأس آنها رژیم آمریکا قرار دارند و جمهوری اسلامی ایران ضمن مخالفت شدید با هر گونه دخالت آمریکا در مسایل داخلی عراق، معتقد است مردم و دولت و مرجعیت دینی این کشور توانائی پایان دادن به این آتش افروزی را دارند".

  خامنه ای افزود: "هدف اصلی از قضایای اخیر در عراق، محروم کردن مردم این کشور از دستاوردهایی است که علیرغم حضور و دخالت آمریکا بدست آورده اند، که مهمترین آن، حاکمیت نظام مردم سالاری است".

  وی اظهار داشت:" آمریکا از روال کنونی در عراق یعنی برگزاری انتخاباتی با مشارکت خوب مردم و تعیین گزینه های مورد اعتماد مردم، راضی نیست، زیرا آمریکا به دنبال آن است که عراق تحت سلطه قرار گیرد و افراد گوش به فرمان آمریکا باشند".

  رهبر ایران افزود: "آنچه که در عراق روی داده است، جنگ شیعه و سنی نیست، بلکه نظام سلطه با استفاده از پس مانده های رژیم صدام بعنوان مهره های اصلی و عناصر تکفیریِ متعصب به عنوان پیاده نظام، تلاش برای برهم زدن ثبات و آرامش عراق و تهدید تمامیت ارضی این کشور دارد".

  وی در پایان گفت:"خود عراقی ها، قادر به مقابله با این "آتش افروزی" و از بین بردن آن هستند. ما با دخالت آمریکایی ها و دیگران در مسائل داخلی عراق بشدت مخالفیم و آن را تأیید نمی کنیم زیرا معتقدیم دولت و ملت عراق و مرجعیت دینی این کشور توانایی تمام کردن این فتنه را دارند و ان شاء الله آن را تمام خواهند کرد".

  هشدار روحانی به کشورهای حامی داعش

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با اشاره به درگیری‌ها در عراق، به کشورهای اسلامی حامی داعش (دولت اسلامی عراق و شام) هشدار داد.

  رئیس‌جمهور ایران نیز روز یکشنبه در 'کنگره بین‌المللی امام حسن مجتبی' در تهران خطاب به کشورهای اسلامی که "با دلارهای نفتی به تروریست‌ها کمک می‌کنند"، هشدار داد که فردا نوبت خود آنها خواهد رسید.

  رئیس جمهور ایران خطاب به حامیان داعش گفت: "فکر نکنید این "وحشی‌های تروریست" را که به جان دیگران انداخته‌اید، به خونریزی و آدمکشی در سایر نقاط دست نخواهند زد."

  سخنان روحانی در باره حمایت برخی ها از داعش در حالی مطرح می شود که اغلب کشورهای عربی و اسلامی گروه "داعش" را در فهرست گروههای تروریستی خود قرار داده اند.

  گفتنی است که تاکنون هیچ کشور یا گرو هی، بطور رسمی یا تلویحی، از گروه داعش حمایت نکرده است.

  نوری مالکی، نخست وزیر عراق همواره پادشاهی سعودی را به حمایت از "تروریست ها" در عراق از جمله داعش متهم می کند.

  کارشناسان سیاسی عراقی می گویند اتهامات نوری مالکی بی اساس و بدون دلیل است و تنها برای برانگیختن احساسات فرقه گرایانه و برای راضی کردن همپیمانانش در تهران مطرح می شود.

  شبه ‌نظامیان داعش یک هفته پیش شهر موصل، دومین شهر عراق، را اشغال کردند. این گروه سپس شهرهای تکریت، حدیثه ، قائم، رانه رطبه و حدود 90 درصد از شهر بیجی را نیز به کنترل خود درآوردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران