.
.
.

صادق زیباکلام به ۱۸ ماه حبس محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صادق زیباکلام روشنفکر، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه تهران توسط دادگاه انقلاب، به ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

صادق زیباکلام، با اعلام این خبر در صفحه فیس بوک خود، نوشته است که او به «فعالیت تبلیغی علیه نظامی جمهوری اسلامی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین به قضات و مسئولین دستگاه قضایی» متهم شده است.

آن‌گونه که این تحلیلگر سیاسی نوشته است، این اتهام‌ها به دلیل نوشتن دو نامه یکی به حسین شریعتمداری نماینده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در روزنامه کیهان و دیگری به حمید رسایی نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی، علیه او مطرح شده است.

زیباکلام نوشته است: «دو نامه سرگشاده خطاب به آقایان حسین شریعتمداری و حمید رسایی نوشتم و ضمن دفاع از تلاش‌های دولت در حل مسئله هسته‌ای ، این سؤال را از آنان مطرح نمودم که هسته‌ای چه سود و حاصلی برای پیشرفت و رشد و توسعه اقتصادی کشور در برداشته ؟ جناب شریعتمداری در پاسخ‌ شان به بنده متذکر شدند که اگر من خیلی دلم به حال مردم ایران می‌سوخت ، از مفسدین پرونده ۳۰۰۰ میلیارد تومانی دفاع نمی‌کردم. در پاسخ به ایشان بنده نوشتم که همه پرسش من از رسیدگی‌ کنندگان به این پرونده آن بوده که متهمین ازجمله آقای مه‌آفرید امیر خسروی ( که متأسفانه اعدام شدند) دقیقاً جرم‌ شان چه بوده که می‌بایستی اعدام شوند؟»

این استاد دانشگاه تهران ادامه داده است: «پس از تشکیل دادگاه و دفاعیات شفاهی و کتبی بنده، امروز رأی صادره به بنده ابلاغ گردید. به‌ واسطه پرسش این سؤال که «هسته‌ای چه حاصلی برای مملکت داشته؟» به یک سال حبس تعزیری ؛ و به ‌واسطه گفتن اینکه دادگاه اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی بیش از آنکه به دنبال کشف حقیقت و اجرای عدالت باشد به دنبال ارضاء و اقناع افکار عمومی بوده به شش ماه حبس تعزیری، جمعاً به مدت ۱۸ ماه محکومیت یافته‌ام . بنده به حکم صادره اعتراض نمودم و بایستی منتظر احضار به دادگاه تجدید نظر باشم.»