.
.
.

ویدیوی سخنرانی نماینده خامنه‌ای در سپاه پس از انتخابات ۸۸

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد نوری زاد روزنامه نگار و کارگردان ایرانی، فیلمی از سخنرانی علی سعیدی نماینده آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سپاه پاسداران منتشر کرده که در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز سال ۲۰۰۹ ایران ایراد شده است.


در این فیلم، علی سعیدی به سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه تهران یک هفته پس از برگزاری انتخابات اشاره می‌کند.

سعیدی می‌گوید که آقای خامنه‌ای «فرمودند که بین من و آقای هاشمی اختلاق نظر وجود دارد. بعد فرمودند که بین آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد هم از اول اختلاف نظر وجود داشت اما نظر آقای احمدی نژاد به من نزدیک‌تر است. این مساله مهمی است.»

سعیدی سپس این سوال را مطرح می‌کند که «نه به احمدی نژاد یعنی چه؟»

او سپس از تلاش‌های فرماندهان و سپاه تشکر می‌کند و می‌گوید: «هدف ما تحقق منویات رهبری است... تکلیف ما این بود که منویات رهبری را در مجموعه سپاه با جان و دل پذیرا باشیم و محقق کنیم. این لطفی بود که خداوند نصیب ملت ما کرد و این تکلیف را همراه با نتیجه نصیب کرد، پیروزی همراهش بود؛ پیروزی بسیار شگفت آور که مورد رضایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.»

او تاکید می‌کند: «یقین داریم رضایت ذات باری تعالی در این حرکت بوده و هست. بنده به ضرس قاطع می‌گویم نزدیک‌ترین نهاد در نظام جمهوری اسلامی به مواضع ولی فقیه، سپاه پاسداران است. در این ماجراهای اخیر، فتنه‌های کور برخی نهادهایی که در هدایت افکار عمومی سابقه طولانی داشتند، درجا زدند و نتوانستند تشخصی بدهند که راه و مسیر کجاست. اما سپاه سر سوزنی تردید نکرد. کوچکترین زاویه‌ای نداشت.»

او ادامه داد: «بلکه ممکن بود تک و توکی افرادی نظرهای متفاوتی داشته باشند، اما یک مورد هم اظهار نشد.»

علی سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «برخی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌ها و نهادهای دورن انقلاب، یا اپوزیسیون اصل حاکمیت دینی هستند یا اپوزیسیون دولتی هستند که این دولت تحقق بخش آرمان‌های حضرت امام و رهبری است و این از پدیده‌های عجیب و غریب عصر ما است. در آمریکا هم چنین چیزی سابقه ندارد.»

او می‌گوید: «تا به حال خیال می‌کردیم مجمع روحانیون مبارز دیگر اپوزیسیون اصل حاکمیت نیست. معلوم شد در جناح اصلاح طلب از مجمع روحانیون که جناح مذهبی آن‌ها است تا مشارکت، همه اپوزیسیون اصل حاکمیت دینی هستند.»

او ادامه می‌دهد: «از کانال شورای نگهبان هم می‌توانند عبور کنند. به رای مردم هم امید دارند. به نظرم می‌آید پر چالش ترین مساله نظام همین است.»

او تاکید می‌کند: «مجمع تشخیص مصلحت نظام اپوزیسیون دولت اصولگرا است. مرکز تحقیقات استراتژیک، اپوزیسیون نظام یا دولت است. برخی از نهادهای وابسته به رهبری هم یا خنثی هستند یا اپوزیسیون هستند. نباید این‌گونه باشد. این مقدار آزادی، این مقدار فضای سیاسی باز نباید باشد. کاندیدایی که می‌گوید می‌خواهم قانون اساسی را تغییر دهم، یا اختیارات را محدود کنم. اختیارات چه کسی را می‌خواهی محدود کنی؟ خودش که می‌خواهد رئیس جمهور شود. دنبال این است که اختیارات رهبری را محدود کند.»

در این سخنرانی علی سعیدی به فعالیت‌های اصلاح طلبان اشاره می‌کند و می‌گوید حرف‌های فرا قانون اساسی و فرا دینی مطرح می‌کنند و به خود اجازه می‌دهند دیدگاه‌های خود را به شکل علنی در مقابل رهبری مطرح کنند.

محمدی نوری زاد در بخش‌هایی از این فیلم، سوالات و نکات مورد نظر خود را به صورت کتبی منعکس کرده است.