روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

رییس جمهوری ایران با بیان اینکه بعضی واقعا بیکارند، کار ندارند، شغل ندارند و دچار توهمات هستند، اظهار داشت: "این افراد مداوم غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می دانند چیست و نه می دانند آخرت چیست اما همیشه غصه آخرت را می خورند".

این اظهارات روحانی پس از آن بیان می شود، وی چند روز پیش گفته بود، مردم را نمی توان به زور و شلاق به بهشت برد، مورد حمله اصولگرایان قرار گرفت.

از آن جمله امامان جمعه مشهد و تهران در جواب روحانی گفتند، بله مردم را به زور و شلاق نمی توان به بهشت برد ولی راه جهنم را نیز نمی توانیم هموار کنیم.


به گزارش جبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) 31-5-2014 که در دیدار کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی در آستانه روز جهانی محیط زیست سخن می گفت، افزود: "دولت در هیچ یک از مسایل مهم اجتماعی خودش نمی تواند مسایل را حل کند چه اقتصاد، چه محیط زیست و چه دین مردم باشد."

وی تصریح کرد: "دولت می تواند تسهیلات لازم را فراهم و حمایت کند؛ کار ، کار مردم است.همه اینها کار مردم است."

وی تصریح کرد: "دولت دینی خیلی دولت خوبی است ولی دین دولتی را نمی دانم. باید بحث کنیم. دین را نباید به دست دولت بدهیم. دین دست کارشناسان خودشان است. دین دست علما، حوزه ها، مراجع، صاحب نظران، فرهیختگان و دلسوزان است و آنها باید دین را تبلیغ کنند و دولت باید حمایت و کمک کند".

وی اضافه کرد: "همچنین در ساختن اقتصاد و عبور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی مردم باید به صحنه بیایند و دولت موانع و مشکلات را از پیش پای مردم بردارد و چارچوب های آینده اقتصاد را ترسیم کند ولی هرچه صنعت به مردم واگذار شود و دولت حمایت کند، سرعت بیشتری را به سمت هدف طی خواهیم کرد".

رییس جمهوری ایران با بیان اینکه محیط زیست در راس همه کارها است، یادآور شد: "زمانی بود که محیط زیست بصورت تشریفات بود. زمانی بود که هنوز همه به باور نرسیده بودند که محیط زیست مدخلیت دارد و باید روی آن حساب باز کرد. فکر می کردند مسایل محیط زیستی جزو تشریفات است و حالا برای قشنگی هم می گویند مساله محیط زیست پیوستی هم داشته باشد".

روحانی افزود: "مانند بهداشت، زمانی که امد مردم فکر می کردند، تشریفات است. زمانی می خواستیم در خزانه ها، دوش آب بیاوریم چه بساطی به پا شده بود.عده ای می گفتند نصف دین از بین می رود اگر لوله کشی شود و دوش بیاید".

رییس جمهوری گفت: "آن زمان آغاز طلبگی من بود، در قم بودم. همان سال 1340 داشتند حمام ها را عوض می کردند، سر و صدایی درست شد. دو حادثه در قم ما دیدیم که خیلی مهم است یکی مربوط به حمام ها بود یکی وقتی می خواستند ساعت را عوض کنند، ساعت تابستانی و زمستانی".

رییس دولت یازدهم اضافه کرد: "بعضی از مردم واقعا بیکارند، کار ندارند، شغل ندارند، دچار توهمات هستند. مداوم غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می دانند چیست و نه می دانند آخرت چیست اما همیشه غصه آخرت را می خورند."
وی درباره اهمیت محیط زیست اظهار داشت: "روزگاری بشر در آغاز صنعتی شدن مشکلات و آثار منفی آن را در زندگی خود متوجه نمی شد و حتی افتخار می کردند که در طبیعت مداخله می کنند و مدعی بودند مداخلاتشان زیبا آفرین است و زندگی را برای مردم سهل می کند."

روحانی با بیان این که بسیاری از پیشرفت های علمی شرایط زندگی را برای بشر آسان کرده است، اما باید اقدامات جبرانی هم در کنار آن انجام می دادیم، افزود: "به طور مثال زمانی اتومبیل را نعمت بزرگ خدادادی می دانستند که توسط صنعت گران پدید آمده بود، اما اشکال از اینجا شروع شد که وقتی سوار ماشین شدیم پیاده روی را به نحو دیگر جبران نکردیم."

رییس جمهوری همچنین با بیان این که در مکان یابی برای مسکن، صنعت و جاده سازی خطا کرده ایم، تصریح کرد: "باید مکانی را برای مسکن سازی و صنعت انتخاب می کردیم که کمترین صدمه به محیط زیست را بزنیم اما زمین های زراعی و باغ ها را به مسکونی تبدیل کردیم و اشکال از همین جا آغاز شد. "

وی با بیان این که حتی در مدرنیته هم اموری از سنت را باید به شکل جدید حفظ کنیم، افزود: "در صورتی می توانیم راحت زندگی کنیم که جنگل و دریاچه ، تالاب و رودخانه و غیره داشته باشیم."

روحانی با بیان اینکه قوانین مربوط به محیط زیست در ایران از شکاربانی شروع شده است، گفت: "اولین قانون برای نظام دادن شکاربانی و صید در دریا ها وضع شد و اسم سازمان محیط زیست از حدود سال 1350 مطرح شد."

رییس دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اصل 50 قانون اساسی در رابطه با محیط زیست است، اظهار داشت: "در قانون اساسی راه به روشنی بیان شده است که نباید محیط زیست را تخریب و آلوده کنیم؛ چرا که آلودگی و تخریب، محیط زیست را تهدید می کند."

رییس جمهور با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: "در سالهای اخیر هوای تهران راه رفتن را برای مردم سخت کرده بود؛ همچنین مساله دریاچه ارومیه به مشکل بزرگ تبدیل شد که البته قدم هایی برای حل این مشکل برداشته شده و شرایط جوی نیز تا حدی کمک کرده است چون اگر به دریاچه رسیدگی نشود زندگی 14 میلیون نفر به خطر می افتد و اگراین دریاچه خشک شود طوفان های نمک شروع می شود که زندگی مردم را به خطر می اندازد."

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات محیط زیستی اولین قدم فرهنگ است، خاطر نشان کرد: "باید از دبستان برای فرهنگ سازی جوانانمان کار کنیم که آموزش و پرورش در این رابطه وظیفه سنگینی دارد چون همه باید زندگی با زیست سالم را بیاموزند".

وی با اشاره به نقش صدا و سیما و رسانه ها در فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست گفت: "مشارکت مردم نیز برای حل این مشکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این راستا سازمان های مردم نهاد بسیار تاثیرگذارند. "

رییس جمهور با تاکید بر این که نباید مردم را دست کم بگیریم، افزود: "دولت و مقامات دولتی در هر مقام نوکر مردم هستند، چون کشور حکومت و نظام متعلق به مردم است و دین همه زندگی به مردم است همچنین عشق به خانواده رسالت در دل مردم ما است ، پس باید به صحنه بیایند و دولت وظیفه دارد که کمک کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size