امام جمعه قم: ظلم به کارگران افغان مقیم کشور درست نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت الله ابراهیم امینی امام جمعه موقت قم در دیدار با تشکل های کارگری گفت: "با وجود این که به کارگران افغان اجازه دادیم در ایران بمانند، اما این بندگان خدا سختی می کشند و از هیچ امکانات و هیچ بیمه ای استفاده نکرده و از این امکان محروم هستند و اگر فکری به حال این زحمت کشان می شد، خوب بود."

این عضو مجلس خبرگان رهبری ایران با تأکید بر این که ظلم به کارگران افغان و دیگر اتباع مقیم ایران درست نیست، خطاب به مسئولین تشکل های کارگری استان قم، گفت: "با همراهی مسئولین کشور، راهی پیدا کنید تا کارگران افغان نیز از امکانات اولیه مورد نیاز خود برخوردار شوند".

وی با ابراز خرسندی از توجه به بحث بیمه تأمین اجتماعی بسیاری از کارگران کشور مخصوصا بخشی از کارگران ساختمانی، گفت: "کمک به کارگران در بحث بهداشت و درمان و دارو بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است اما این را فراموش نکنیم که هنوز بسیاری از کارگران از این امکان محروم اند".

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه سخنان خود به وضعیت کارگران خارجی و اتباع مقیم ایران اشاره و تأکید کرد: "اگر کارگران خارجی مقیم ایران هم سر و سامان پیدا می کردند، خیلی خوب بود."

آیت الله امینی با بیان این که کارگران افغان‌ مهمترین بخش از کارگران خارجی مقیم ایران را تشکیل می دهند، گفت: "کارگران افغان خیلی خوب و همین طور ارزان کار می کنند، اما این بندگان خدا محروم اند و هیچ توجه و عنایتی به این قشر نمی شود".

امام جمعه قم با بیان این که نادیده گرفتن کارگران افغان و دیگر اتباع و رها کردن آن ها در مشکلات مختلف مخصوصا مشکلات درمان و بیماری، کار درستی نیست، تأکید کرد: "اگر این بندگان خدا، همانطور که خدمت می کنند، خدمت نبینند، ممکن است نتایج بدی مثل فساد و فحشا و اعمال مجرمانه را شاهد باشیم".

آیت الله امینی یادآور شد: "برای مثال خود من در جریان موضوعی در رابطه با یک کارگر افغان بودم؛ به یک کارگر افغان در حالی که سوار بر موتور به محل کارش می رفت، گیر می دهند و از او گواهینامه و دیگر مدارک را می خواهند، و به دلیل این که گواهینامه نداشت، موتورش را توقیف کردند؛ وقتی هم که این بنده خدا برای گرفتن گواهینامه اقدام می کند، به او می گویند به تو گواهینامه نمی دهیم؛ سؤال این است که چرا به این کارگر خوب و زحمت کش که چند برابر بیشتر از یک کارگر ایرانی کار می کند و مزد کمتری هم می گیرد، گواهینامه نمی دهند؟ این بنده خدا چه کند؟ با کار خلاف خرج خود و خانواده اش را در بیاورد؟ با مشکلاتی که هر روز برایش پیش بیاید که نمی تواند به سر کار برود؛ این ها ظلم نیست؟ در حالی که در بسیاری از کشورهای خارجی، کسی که تبعه آن کشور می شود، مثل فرزندان آن کشور، با آن ها برخورد می شود".

وی در پایان با تأکید بر این که ظلم به کارگران افغان و دیگر اتباع مقیم ایران درست نیست، خطاب به مسئولین تشکل های کارگری استان قم، گفت: "با همراهی مسئولین کشور، راهی پیدا کنید تا این کارگران اتباع و افغان نیز، از امکانات اولیه مورد نیاز خود برخوردار شوند".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید