نگاهی به فعالیت فیسبوکی دستیار ویژه روحانی در امور اقوام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی، ده روز است که صفحه فیسبوک خود را باز کرده و روز چهارشنبه 28 مه 2014 عکسی از اقوام ایرانی را به عنوان کاور صفحه خود انتخاب کرد.

او که در پرونده کاری خود ریاست دادگاههای نظامی ابتدای انقلاب و اعدام دهها نفر از مخالفان دولت جمهوری اسلامی را دارد، وزیر اطلاعات کابینه محمد خاتمی بود و وظیفه رسیدگی به قتلهای زنجیره ای را نیز برعهده داشت.

یونسی در مهرماه 1392، و پس از ریاست جمهوری حسن روحانی، از سوی او مسئول رسیدگی به امور اقوام و اقلیتهای مذهبی ایران شد و در این ارتباط تا کنون مباحث جنجالی بسیاری را در رسانه های ایران مطرح کرده است که مهمترین آنها طرح آموزش زبان مادری گروه های مختلف اتینیکی با استناد به ماده 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود.

طرح آموزش زبان مادری علیرغم تصریح قانون اساسی این کشور به آن، مورد مخالفت برخی محافل سیاسی و فرهنگی از جمله اعضای فرهنگستان زبان فارسی قرار گرفت.

یونسی ماه گذشته نیز طی اظهار نظری در باره نماد شیروخورشید، و تمایل او به جایگزینی آن به جای آرم رسمی جمهوری اسلامی ایران، اعتراض محافل تندروی حاکمیت ایران از یک سوی و موافقت جریان های ملی گرا از سوی دیگر را به همراه داشت.

او در این باره در شیراز گفت: " عده‌ای خیال می‌کردند نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی است اما اینگونه نیست. شیر نماد حضرت علی(ع) و خورشید نماد حضرت محمد(ص) است... اگر به من باشد، هلال احمر را تغییر می‌دهم و شیر و خورشید را جایگزین آن می‌کنم."

اکنون یونسی با آغاز فعالیت فیسبوکی خود، موضوع اختصاص یک روز به "روز ملی اقوام ایرانی" را مطرح می کند. طرح این موضوع با کامنت های بسیاری از سوی کاربران روبرو شده است.

یکی از کاربران مخالف در این باره نوشت: " شما ...اصرار عجیبی بر دامن زدن به مسائل اقوام ایرانی و ایجاد واگرایی میان آنان دارید!!"

و یک موافق این طرح می گوید: " روز جشن مهرگان را برای این منظور در نظر بگیرید. با توجه به رنگارنگی طبیعت در پاییز این روز می تواند نماد تنوع اقوام ایرانی باشد."

اما خیلی ها هم از دستیار ویژه رئیس جمهور ایران خواسته اند اول کاری کند که "فیسبوک" در دسترس همه کاربران عادی ایرانی قرار بگیرد.

سایتهای اجتماعی فیسبوک به همراه تویتر و اینستوگرام در ایران فیلتر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید