مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک به دادگستری شیراز احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارک زاکربرگ بنیانگذار و رئیس شرکت فیس بوک، برای دفاع از خود در برابر اتهامات وارده، به دادگاهی در شیراز، احضار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، وابسته به سازمان بسیج، روح الله مومن نسب، معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج، سه شنبه ۲۷ می‌، با شرح وقایع آخرین جلسه کمیته فیلترینگ گفت: «در حالی که دولت مصوبات این کارگروه را وتو کرده، اجرای فیلترینگ واتس‌آپ قانونی است.»

کمیته فیلترینگ در هفته‌های گذشته، رای به فیلترینگ «واتس آپ» یکی از اپلیکیشن‌های ارتباطی تلفن همراه را صادر کرد. این رای اما با مخالفت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روبرو شد.

مومن نسب در این باره خاطرنشان کرد: «رأی صادره بعد از انشا توسط مقام قضایی و طی فرایند دادرسی به وزارت ارتباطات ابلاغ شد، در حالی که وزارت ارتباطات نیز از اجرای این رأی سر باز می‌زند.»

به گفته وی، وزیر ارتباطات اعلام کرده که رئیس‌جمهور درخواست اجرایی نشدن این مصوبه را صادر کرده است، در حالی ‌که بر اساس اصل ۵۷ قانون اساسی قوه مجریه حق دخالت در امور قوه قضائیه را ندارد.

اما به نظر می‌رسد در استان فارس «واتس آپ فیل‌تر» شده است. مومن نسب با اشاره به شکایت مردم در زمینه فیلترینگ «واتس‌آپ» در این استان گفت: «دادگستری استان فارس نیز در رسیدگی به شکایت عده‌ای از هموطنان در مورد نقض حریم خصوصی آن‌ها و مشکلات پیام‌رسان واتس‌آپ و نرم‌افزار اینستاگرام، تشکیل پرونده داده که این مرجع قضایی نیز رأی بر مسدود سازی و جمع‌آوری این دو نرم‌افزار می‌دهد.»

معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج، ادامه داد: «بر اساس رأی این قاضی مدیر صهیونیست شرکت فیس بوک (مارک زاکربرگ) یا وکیل قانونی آن باید برای دفاع از خود و جبران مافات به دادگستری این استان مراجعه کند و این امر در همه جهان مرسوم است.»

شبکه اجتماعی فیس بوک، پس از انتخابات جنجال برانگیر ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران، در این کشور فیلتر شد. اما همچنان بسیاری از شهروندان ایرانی برای ورود به این شبکه، از «فیلتر شکن» استفاده می‌کنند. به علاوه شمار زیادی از مسئولان از فیس بوک به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی استفاده می‌کنند. دفا‌تر آیت الله خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و شماری دیگر از وزرا، از این جمله‌اند.

زمزمه‌هایی درباره تلاش دولت حسن روحانی برای رفع فیل‌تر از فیس بوک مطرح شد که تا کنون این مساله عملی نشده است.

روز دوشنبه، ۶ تن از فعالان سایبری ایران توسط دادگاه انقلاب تهران، در مجموع به ۱۰۰ سال حبس محکوم شدند. چنین حکم سنگینی برای فعالان فضای مجازی در ایران، بی‌سابقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید