شناسایی دو مبتلا به سندروم تنفسی کشنده خاورمیانه در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت ایران، از شناسایی دو مورد ابتلا به «بیماری کرونا» یا ویروس «مرس» که به «سندروم تنفسی خاورمیانه» شهرت یافته، در استان کرمان خبر داد.

این عفونت که در کشور سعودی و برخی کشورهای خلیج شیوع یافته، درمان شناخته شده‌ای تا کنون ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر دار وزارت بهداشت ایران، گفته است که دو خواهر در کرمان، به این سندروم تنفسی مبتلا شده‌اند و «یکی از آن‌ها بد حال و تحت شرایط ویژه درمان است.»

این مقام مسئول بهداشتی همچنین از افرادی که با این دو خواهر در تماس بوده‌اند، خواسته ظرف ۴۸ ساعت، خود را برای قرار گرفتن تحت مراقبت، به مراکز درمانی معرفی کنند، تا در صورت مشاهده علائم بالینی بیماری، مراقبت‌های ویژه از آن‌ها، صورت گیرد.

عفونت کرونا یا ویروس «مرس» عامل عفونت تنفسی است که بیماری «سندروم تنفسی خاورمیانه» نام گرفته است. این بیماری که تا کنون در سعودی دستکم بیش از ۱۴۰ قربانی گرفته است.

از هشت ماه پیش وزارت بهداشت ایران برای جلوگیری از انتقال ویروس عامل عفونت کرونا برنامه‌های ویژ‌ه‌ای برای اطلاع‌رسانی به زائرین حج تدارک دیده است.

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت از زائرین حج خواست تا ۱۴ روز پس از بازگشت ا سعودی در صورت مشاهده علائم مشکوک به عفونت کرونا، به مراکز درمانی، مراجعه کنند.

این بیماری در انسان و برخی حیوانات از جمله ش‌تر عفونت تنفسی ایجاد می‌کند و با علائمی از جمله تب بیش از ۳۸ درجه، سرفه‌، تنگی نفس، تهوع، استفراغ، اسهال و در موارد شدید عفونت ریه و نارسایی کلیه همراه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size