اولین جلسه محاکمه معاون اول احمدی‌نژاد به اتهام فساد مالی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نخستین جلسه از محاکمه محمد رضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، شنبه 24 می‌2014 در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) جلسه رسیدگی به پرونده «م. ر» با حضور «د. س. ش» و «ج. الف» دو تن از متهمان پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران برگزار شد. این افراد به عنوان مطلع و به دستور قاضی در جلسه رسیدگی به پرونده حضور یافته بودند.

نخستین جلسه محاکمه رحیمی، غیر علنی بوده است.

قاضی محسن افتخاری سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران ۱۶ مارس گذشته، از صدور کیفرخواست برای محمد رضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران خبر داده بود.

رسیدگی قضایی به اتهامات «م. ر» (محمد رضا رحیمی) همزمان با آغاز محاکمه متهمان پرونده اختلاس از بیمه ایران و استانداری تهران مطرح شد.

در جریان دادگاه نیز چند بار از سوی متهمان از وی نام برده شد اما هیچ‌گاه از وی به عنوان متهم نام برده نشد. در ادامه و با دستگیری اخلالگران بارزار ارز دوباره از محمد رضا رحیمی به عنوان یکی از متهمان نام برده شد اما در آن زمان این موضوع از سوی دستگاه قضا تائید نشد.

پس از انتقاد علی مطهری از طولانی شدن روند رسیدگی به اتهام محمد رضا رحیمی در پرونده بیمه ایران دادستانی تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از رحیمی تحقیق به عمل آمده و در حال حاضر با صدور قرار وثیقه‌ مناسب و تأمین آن، آزاد است.

سرانجام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور قرار مجرمیت برای متهم خبر داد و گفت: «پرونده پس از صدور کیفرخواست به دادگاه می‌رود.»

قاضی محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری استان تهران در این باره به خبرگزاری مهر گفت: «برای این متهم کیفرخواست صادر شده است و پرونده وی اواخر امسال یا اوایل سال آینده برای محاکمه به دادگاه ارسال می‌شود.»

درباره جزئیاتی که از پرونده رحیمی منتشر شده است الیاس نادران، نماینده مجلس ایران، محمدرضا رحیمی را متهم کرد که در راس این اختلاس قرار دارد، اتهامی که رحیمی رد کرد.

یکی از متهمان اصلی پرونده «اختلاس از بیمه» در ۲۲ خرداد ۱۳۹۱ گفت که «یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان» به حساب شخصی محمدرضا رحیمی، رییس پیشین دیوان محاسبات و معاون اول احمدی‌نژاد، واریز کرده است.

این متهم که در جریان هشتمین دادگاه اختلاس از بیمه و استانداری تهران با نام «د. س» معرفی شد از وی به عنوان «جعبه سیاه» این پرونده یاد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید