ناظران حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف حکم اعدام دو فعال عرب اهوازی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۱ مه با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواستند اجرای حکم اعدام دو فعال عرب اهوازی را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این چهار ناظر در بیانیه خود نوشته‌اند: «در درجه اول و پیش از هر چیز، مقام‌های ایران باید اعدام این متهمان را متوقف کنند و امکان محاکمه مجدد آنان را در دادگاهی عادلانه فراهم آورند.»

آنها همچنین بر مطابق نبودن احکام صادره علیه این دو فعال عرب اهوازی با قوانین ایران و قوانین بین الملل، تاکید کرده‌اند.

چهار ناظر صادر کننده بیانیه عبارتند از احمد شهید، بازرس ویژه سازمان ملل در امر حقوق بشر در ایران، کریستف هینز بازرس مربوط به مجازات‌های اعدام، ریتا آیزک، ناظر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها، و گابریل نال، که بر استقلال قضات و وکیلان نظارت می‌کند.

علی چبیشاط و سید خالد موسوی، دو فعال فرهنگی و کشاورز اهوازی هستند که به اعدام محکوم شده و نگرانی‌ها از اعدام قریب الوقوع آن‌ها، افزایش یافته است. آن‌ها در مهر ماه ۱۳۹۱ بازداشت و یک سال بعد به اتهام محاربه، به مرگ محکوم شدند.

چهار ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود نوشته‌اند که دو فعال عرب اهوازی در دوره بازداشت، با بدرفتاری، شکنجه و شلاق مواجه شدند و بیش از دو ماه نیز در سلول انفرادی بودند.

این بیانیه افزوده است که متهمان تنها بر اساس «اعتراف‌های تلویزیونی» که در خردادماه سال گذشته از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، به اعدام محکوم شده‌اند.

ناظران در ادامه نوشته‌اند: «زمان بندی پخش و محتوای آن ویدیو، تردیدهای جدی درمورد غیرقانونی بودن این حکم به وجود می‌آورد.»

بنا بر این بیانیه، دو فعال اهوازی همچنین از حق دسترسی به وکیل منتخب خود محروم بوده و خانواده‌های آنان تهدید شده‌اند که در صورت درخواست کمک از سازمان ملل، با مجازات و حبس روبرو خواهند شد.

وکیلان و اعضای خانواده این دو فعال عرب از محل نگهداری یا وضعیت پرونده آن‌ها بی‌اطلاع هستند.

دی ماه گذشته نیز اجرای حکم اعدام دو فعال عرب اهوازی دیگر، با نام‌های هادی راشدی و هاشم شعبانی عموری، با انتقادهای گسترده‌ای روبرو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید