روسیه هشت نیروگاه اتمی جدید برای ایران خواهد ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع نزدیک به مذاکرات میان مسکو و تهران به خبرگزاری رویترز گفته است که روسیه قصد دارد قراردادی برای ساخت دو نیروگاه اتمی در درون ایستگاه هسته‌ای بوشهر امضا کند.

به گفته ‌این منبع، امضای این قرارد‌ها در چارچوب توافقی بزرگ‌تر صورت می‌گیرد که قرار است طی آن، روسیه هشت نیروگاه اتمی جدید در ایران بسازد.

هنوز مشخص نشده است که این مساله چه تاثیری بر مذاکرات اتمی ایران با شش قدرت جهان خواهد گذاشت. ایران تا کنون با درخواست‌ها برای کاهش توانایی خود در غنی سازی اورانیوم مخالفت کرده و به وجود طرح‌هایی برای ساخت شبکه‌ای از نیروگاه‌های هسته‌ای در آینده، اشاره کرده است.

غرب می‌خواهد که توافق دائم هسته‌ای با ایران به پایان دادن نگرانی‌ها نسبت به احتمال ساخت جنگ افزارهای اتمی توسط ایران بینجامد.

ایران البته هرگونه داشتن نیتی برای دستیابی به جنگ افزاهای هسته‌ای را رد می‌کند.

مذاکرات هفته گذشته میان ایران و گروه ۱+۵، بدون تحقیق هرگونه پیشرفتی پایان یافت. قرار است ماه آینده این مذاکرات در وین از سر گرفته شود.

روسیه تنها نیروگاه اتمی ایران در بوشهر را ساخته است.

شرکت اتمی روس استروم پیش‌تر اعلام کرده بود که مذاکراتی با ایران بر سر امکان ساخت نیروگاه‌های دیگر، آغاز کرده است.

نگرانی‌های غرب نسبت به امکان ساخت جنگ افزارهای هسته‌ای در نیروگاه بوشهر پس از وعده تهران به بازگرداندن سوخت استفاده شده در نیروگاه به روسیه، فروکش کرده است.

مسکو به چهار قطعنامه صادره توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم ایران به دلیل فعالیت‌های هسته ای‌اش، رای مثبت داده است اما با تحریم‌های یکجانبه اعمال شده علیه غرب، مخالفت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید