نقش «حسن روحانی»، «قاسم سلیمانی» و «اسفندیار رحیم‌مشایی» در روابط ایران و آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در تازه‌ترین کتاب خود با عنوان «ایران و آمریکا، گذشته شکست‌خورده و مسیر صلح» به بررسی تاریخ روابط میان تهران و واشنگتن پرداخته است.

در بخشی از این کتاب، آقای موسویان با ذکر خاطراتی از گذشته، به نقل قول هایی از حسن روحانی، نماینده وقت رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی، و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس اشاره کرده است.

این کتاب که با همکاری «شهیر شهید ثالث»، یک تحلیلگر سیاسی نوشته شده، به ریشه‌ها و عوامل بی‌اعتمادی و خصومت میان دو کشور در دوران بعد از انقلاب پرداخته و در عین حال برنامه ای جامع برای رفع خصومت‌ها و بهبود روابط واشنگتن و تهران ارائه کرده است.

موسویان در بخشی از این کتاب به همکاری غیرمستقیم ایران با آمریکا در براندازی طالبان در افغانستان اشاره دارد و از قول قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران می نویسد که ایالات متحده تنها به همکاریهای تاکتیکی با ایران علاقه دارد.

آنطور که آقای موسویان نوشته، قاسم سلیمانی در جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین هشدار داده: «اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد که بعد از آن به ایران خیانت کند، مانند نیروهای شوروی در افغانستان گیر می افتند و شکست خورده آنجا را ترک می کنند».

در بخش دیگری از این کتاب، موسویان با اشاره به صحبت ‌های جرج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا که ایران را «محور شرارت» خوانده بود، نوشته است که حسن روحانی، نماینده وقت آیت الله علی خامنه ای در شورای عالی منیت ملی خطاب به آمریکایی ها گفته بود:‌ «هر وقت خرشان از پل بگذرد آنها به موقعیت خشن گذشته برمی گردند.»

این دیپلمات سابق ایرانی که پنج سال گذشته را در پرینستون در نیوجرسی آمریکا زندکی کرده، با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد عملا از جریان سیاسی ایران کنار گذاشته شد.

موسویان با اشاره به ناآگاهی دیپلماتیک رئیس جمهور سابق ایران می نویسد که محمود احمدی‌نژاد معتقد بود که آمریکا درباره ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد بلوف می زند.

موسویان همچنین مدعی شده که احمدی نژاد چندین بار تلاش کرد با ایالات متحده به توافق برسد. به گفته موسویان، احمدی‌نژاد از مشاورش «اسفندیار رحیم مشایی» برای گفتگوهای غیررسمی استفاده کرد، اما صحبت های او دربار واقعه هولوکاست و یازده سپتامبر سبب شد تا فرصت بهبود رابطه با آمریکا از دست برود.

با وجود ۳۵ سال اختلاف میان ایران و آمریکا، آقای موسویان در کتاب خود نسبت به پایان این اختلافات امیدوار است. او در کتابش می نویسد «در حالی که راه صلح بین ایران و آمریکا پر از فراز و نشیب است، اما من مطمئنم دیدگاه قالب نظام، و از جمله رهبری، پایان دادن به دشمنی ها با آمریکا بر اساس احترام متقابل، عدم دخالت و منافع مشترک است."

انتشارات بلومزبری که ناشر این کتاب است، در معرفی آن می‌نویسد:‌«سیدحسین موسویان در طول 35 سال دشمنی تلخ میان آمریکا و ایران، تجربه‌های زیادی را کسب کرده که سبب شده او درک درست و دقیقی از دلایل بی‌اعتمادی، سوءتفاهم‌ها و فرصت‌های از دست رفته‌ داشته باشد که توجه به نظارات او می‌تواند موجب بهبود روابط ایران و آمریکا شود.»

بلومزبری همچنین به نقل از یکی از سفرای سابق آمریکایی نوشته است: « دیدگاه‌های مطرح شده توسط آقای موسویان در این کتاب کمتر از سوی تماشاگران غربی مورد توجه قرار گرفته است و می‌تواند برای کسانی که علاقه‌مند درک مشکلات موجود در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا هستند، جالب باشد.»

کتاب جدید موسویان به زبان انگلیسی و با عنوان «ایران و آمریکا، گذشته شکست‌خورده و مسیر صلح» (Iran and the United States; the Failed Past and the Road to Peace) خردادماه توسط انتشارات بلومزبری در آمریکا منتشر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید