عفو بین الملل خواستار توقف اعدام 2 عرب اهوازی در ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد دو عضو اقلیت عرب اهوازی، که مجبور به اعتراف تلویزیونی شده و اکنون در محل نامعلومی نگهداری می شوند، قرار است روز 22 مه 2014 اعدام شوند. این سازمان قرار اعدام این دو فرد را نقض آشکار مبانی قضایی دانست و خواستار توقف بی درنگ حکم اعدام شد.

علی چبیشاط و سید خالد موسوی، در 9 سپتامبر 2013 توسط دادگاه انقلاب اهواز به جرم محاربه با خدا به مرگ محکوم شدند. آنها در برابر دوربینهای تلویزیونی در مورد انفجار یک خط لوله که از روستای آنها می گذرد، مجبور به اعتراف شدند.

صحیبه حاج ساروعی، معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل گفت: "اعترافات ناراحت کننده علی چبیشاط و سید خالد موسوی نشان از نقض فاحش نظام قضایی در ایران دارد. در ایران افراد را مجبور می کنند که به جرمهایی اعتراف کنند، سپس در یک دادگاه نمایشی آنها را محکوم کرده و روانه چوبه دار می کنند."

"مقامات ایرانی تمامی قوانین قضایی را زیر پا می گذارند، و از آن جمله است حق یک محاکمه عادلانه، بی گناهی تا قبل از اثبات جرم، و ابلاغ حکم به متهمان. این اعدامها باید متوقف شود."

به نوشته سایت عفو بین الملل، علی چبیشاط و سید خالد موسوی در ماه نوامبر سال 2012 بدون تفهیم اتهام بازداشت شدند. آنها برای هفت ماه در سلول انفرادی و بدون تماس با خویشاوند خود بودند. گفته می شود که در این مدت شکنجه شده اند، و با این همه در دادگاه تمامی اتهامات را رد کردند.

در نیمه 2013، وزارت اطلاعات ایران به خویشاوندان این دو نفر اجازه داد تا با آنها ملاقات کنند. پیش از ملاقات مقامات دولتی به آنها گفتند در صورت اجازه فیلمبرداری اعترافات این دو نفر، مقامات در میزان مجازات آنها تخفیف قائل خواهند شد.

در برنامه تلویزیونی که در تاریخ نوامبر 2013 از کانال 3 تلویزیون دولتی ایران پخش شد، علی چبیشاط و سید خالد موسوی به منفجر کردن یک لوله گاز "اعتراف" کردند.

این اعتراف گیری در حالی اتفاق افتاد که مسئول اداره گاز استان خوزستان انفجار خط لوله گاز در این منطقه را یک "حادثه" گزارش کرده بود.

در ماه مارس 2014 مقامات وزارت اطلاعات ایران این دو نفر را به مکان نامعلومی منتقل کردند که مصداق آشکار آدم ربایی اجباری بحساب می آید. خانواده های آنها هیچ اطلاعی از محل نگهداری آنها ندارند، و این در حالی است که دیوان عالی ایران حکم اعدام این دو نفر را تائید کرده است.

علی چبیشاط و سید خالد موسوی دو فعال فرهنگی هستند که از حقوق فرهنگی عربهای اهوازی دفاع می کنند. عربهای اهوازی در ایران مورد ستم آموزشی، شغلی، مسکن ومشارکت های سیاسی و حقوق فرهنگی قرار می گیرند.

ایران بعد از چین با اعدام بیش از 360 نفر در سال 2013 مقام دوم اعدام در سطح جهان را داراست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید