سیاست‌های رهبر ایران برای افزایش جمعیت کشور به دستگاه‌ها ابلاغ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های کلی نظام برای افزایش جمعیت را به روسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابلاغ کرد.

در این ابلاغیه که در رسانه‌های ایران نیز منتشر شده، بر ضرورت «رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد»، تاکید شده است.

آیت الله خامنه‌ای همچنین خواستار «اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهاد‌ها و مؤسسات حمایتی ذیربط» شده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران «تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی در باره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی- ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری» را ضروری دانسته است.

او همچنین بر «ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی» تاکید کرده است.

آیت الله خامنه‌ای، خواستار «ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست محیطی و بیماری‌ها» شده است.

او بر ضرورت «فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب» تاکید کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه خواستار «توانمندسازی جمعیّت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی، کارآفرینی، فنی ـ حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعداد‌ها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال مؤثر و مولّد» شده است.

«باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیّت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیّتی» از دیگر مواردی است که آیت الله خامنه‌ای به آن تاکید کرده است.

او همچنین بر ضرورت «حفظ و جذب جمعیّت در روستا‌ها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیّتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار «مدیریت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاست‌های کلی جمعیّت با تدوین و اجرای ساز و کارهای مناسب. تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری، و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان و همچنین تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی بویژه در میان مرزنشینان؛ و ایرانیان خارج از کشور.» شده است.

ضرورت «رصد مستمر سیاست‌های جمعیّتی در ابعاد کمّی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیّتی و توسعه انسانی» از دیگر مواردی است که مورد توجه رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر، آیت الله خامنه‌ای و دیگر مسئولان ایران، بر ضرورت افزایش جمعیت این کشور تاکید می‌کنند. در این زمینه نیز تبلیغات بسیاری صورت می‌گیرد. اخیرا آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم، خواستار «جرم» اعلام کردن جلوگیری از بارداری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید